Wizyta Ambasadora RP w Christchurch
17.07.2020
Ambasador RP odwiedził Christchurch, gdzie wziął udział w pokazie filmu upamiętniającym Zbrodnię Katyńską. Wizyta była również okazją do udekorowania potomkini jednych z pierwszych polskich osadników przybyłych do Canterbury prawie 150 lat temu.
15 lipca 2020 r. Stowarzyszenie Polaków w Christchurch zorganizowało specjalny pokaz filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy, celem upamiętnienia przypadającej w tym roku 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu zorganizowanym w kinie Lumière udział wzięli m.in. Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski, Konsul Honorowa RP Winsome Dormer, Nowozelandczycy oraz członkowie miejscowej społeczności polonijnej.
W 1940 r. z rozkazu Stalina 22 000 polskich jeńców wojennych - oficerów i inteligencji - zostało rozstrzelanych w Katyniu i innych miejscach, wbrew wojennym konwencjom. Zbrodnia Katyńska została sklasyfikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości i ludobójstwo. „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej położyła podwaliny pod odrodzoną po upadku komunizmu Polskę Niepodległą” - powiedział Ambasador RP w swoim przemówieniu.
Następnego dnia Margaret Copland z Christchurch, potomkini pierwszych polskich osadników, którzy przybyli do Canterbury w latach 70. XIX w., Michała i Katarzyny Gierszewskich, odebrała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Margaret, z wykształcenia historyk, od wielu lat profesjonalnie opowiada o swoim polskim pochodzeniu oraz lokalnej historii. Brała udział w licznych projektach historycznych i wydarzeniach, wykładach i prezentacjach poświęconych polskiemu osadnictwu w Nowej Zelandii.
Ambasador Gniatkowski wręczył Margaret Copland odznakę honorową Za Zasługi dla Kultury Polskiej podczas specjalnej uroczystości w Bibliotece Turanga w Christchurch, której gospodarzem była organizacja „Between the Waters Polish Legacy in NZ” Trust we współpracy z Ambasadą RP. Wśród przybyłych gości byli m.in. zastępca burmistrza Christchurch Andrew Turnea, Konsul Honorowa Winsome Dormer, przedstawiciele Polonii, rodzina odznaczonej i przyjaciele. Obecni byli także potomkowie innych polskich osadników przybyłych do Canterbury, w tym rodziny Kotłowskich i Szymańskich.
W 2022 roku obchodzone będzie 150-lecie polskiego osadnictwa w Nowej Zelandii.
Podczas wizyty w Christchurch ambasador Gniatkowski, którego misja w Nowej Zelandii dobiega końca, otrzymał symboliczny upominek od Zarządu Stowarzyszenia Polaków w Christchurch - Anny Gruczyńskiej i Jacka Pawłowskiego – wyrób tkacki z oryginalnym maoryskim splotem stworzonym przez Charlotte Orzecki z Hutii Te Rito, reprezentującym przenikające się, wspólne pochodzenie rodzin polsko-nowozelandzkich.