Wybrane biografie Dzieci z Pahiatua - nowa prezentacja Ambasady RP w Wellingtonie
15.11.2019
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją ukazującą krótkie biogramy kilkunastu osób z grupy tzw. Polskich Dzieci z Pahiatua. Opracowanie skupia się na życiu tych osób po przybyciu do Nowej Zelandii, opisuje ich osiągnięcia, kariery i wkład w rozwój społeczeństwa nowozelandzkiego i ich "drugiej ojczyzny".
1 listopada 1944 roku grupa 733 polskich dzieci, w większości sierot, oraz 105 opiekunów, uratowanych wcześniej z przymusowych obozów pracy na terenie Rosji przez Wojsko Polskie na Uchodźstwie podczas II wojny światowej (Armia Gen. W. Andersa) przybyła do portu Wellington na pokładzie amerykańskiego transportowca. Dzieci przybyły tu na zaproszenie rządu Nowej Zelandii. Kraj ten miał być ich tymczasowym schronieniem do końca wojny, jednak po Konferencji jałtańskiej stał się dla większości dzieci stałym domem.
Polskie dzieci, po przebytych trudnościach i okrucieństwie, świetnie się zasymilowały w swoim nowym kraju. Stały się wartościowymi obywatelami Nowej Zelandii, zachowując przy tym swoją polską tożsamość, pielęgnując polskie tradycje, kulturę i język.
Zapraszamy do zapoznania się z historiami kilkunastu osób z grupy Dzieci z Pahiatua.
Materiały
Life After Pahiatua prezentacjaLife_After_Pahiatua.pdf 1.63MB