Polacy pozytywnie o zaangażowaniu Wojska Polskiego w walkę z koronawirusem
12.04.2020
Prawie wszyscy Polacy stwierdzili, że żołnierze powinni kontrolować osoby przebywające na kwarantannie i wspólnie z policją patrolować miejsca publiczne – wynika z badań opinii publicznej przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Niemal połowa z nas uważa, że widoczna obecność żołnierzy w miejscach publicznych pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa.
Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) twierdzi, że żołnierze powinni pomagać osobom przebywającym na kwarantannie, szczególnie osobom starszym, samotnym i tym, którzy są w trudnej sytuacji. Aż 83 proc. z nas uważa, że Wojsko Polskie powinno wspólnie z policją brać udział w kontroli przestrzegania zaleceń przez osoby przebywające na kwarantannie, a 82 proc. pozytywnie ocenia obecność wspólnych patroli wojskowych i policyjnych na ulicach.
93 proc. ankietowanych stwierdziło, że Siły Zbrojne powinny pomagać Straży Granicznej w utrzymywaniu kontroli osób i towarów na granicach państwa, a niemal wszyscy (96 proc.) uznali, że powinny też udostępniać zasoby wojskowej służby zdrowia.
Prawie połowa Polaków (47 proc.) uznała, że widoczna obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych sprawi, że będą się czuć bezpieczniej. Przeciwnego zdania jest zaledwie 20 proc. badanych. 66 proc. ankietowanych jest przekonanych, że społeczeństwo pozytywnie zareaguje na widoczną obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych.
Żołnierze angażują się w walkę z koronawirusem od samego początku epidemii. Każdego dnia około 9 tys. z nich, wspieranych przez cywilnych pracowników wojska przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wirusa. Żołnierze – zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej - m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami oraz rodzinami medyków. Każdego dnia żołnierze wspierają służbę zdrowia, a także prowadzą infolinię z pomocą psychologiczną. Jednym z zadań jest również dezynfekcja budynków. Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.
Pełna informacja o zaangażowaniu wojska w walkę z koronawirusem - https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/mon-i-wojsko-zaangazowane-w-dzialania-zwiazane-z-zagrozeniem-koronawirusem
***
Badanie zrealizowała, za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI), agencja badawcza PBS. Przeprowadzono je na próbie ogólnopolskiej, reprezentatywnej dla ogółu dorosłych Polaków ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania (N = 810 osób). Dobór próby zrealizowano na podstawie losowego wyboru numerów telefonicznych (wielkość maksymalnego błędu oszacowania ~ 3,5%). Badanie przeprowadzono w dniach od 1 do 2 kwietnia 2020 r.