Współpraca międzynarodowa
Polska jest aktywnym uczestnikiem działań na arenie międzynarodowej, co przejawia się między innymi we współpracy międzynarodowej w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.
Szczyt NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku, był jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pokazał, jedność, spójność, i solidarność państw Paktu. Zakończył się podjęciem decyzji o znaczeniu historycznym i przełomowym nie tylko dla przyszłości Polski, ale również dla całego NATO. Polska wnosi swój wkład w bezpieczeństwo państw NATO między innymi poprzez obecność sił zbrojnych w misjach zagranicznych oraz partycypację w wielu kluczowych programach Sojuszu.
Siły Zbrojne RP współtworzą także system bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Świadczy o tym chociażby fakt objęcia przez Polskę wspólnie z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, dyżuru Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Nasze państwo uczestniczy również w realizacji Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO).
Polska wnosi swój wkład w kształtowanie bezpieczeństwa międzynarodowego i pokoju współpracując z innymi państwami na łamach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 1 stycznia 2018 roku Polska jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, która jest jednym z najważniejszych organów tej organizacji. Podkreśla tym samym istotę poszanowania podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego. Dotychczas w 92 operacjach poza granicami państwa wzięło udział przeszło 100 tysięcy polskich żołnierzy.