W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MON uda się z wizytą na Litwę

Szef MON uda się z wizytą na Litwę
2024-07-03 12:30
 

Litwa, Wilno 
  • DODATKOWE INFORMACJE

    Wejście mediów do godz. 11.30

W środę (3 lipca br.) wicepremier - minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz, uda się z wizytą na Litwę.

gov-zapowiedz

W programie prasowym (czas LT):

  • 12.30 – oświadczenia ministrów obrony Polski i Litwy – na punkcie kontrolnym w Padvarionys (wejście mediów do 11.30)
  • 15.00 – uroczystość oficjalnego powitania – na placu przy Ministerstwie Obrony Narodowej w Wilnie
  • 15.15 – rozmowy bilateralne – foto-opp w Ministerstwie Obrony Narodowej w Wilnie
  • 16.30 – konferencja prasowa ministrów obrony Polski i Litwy

Wypowiedzi ministrów w językach narodowych. Tłumaczenie konsekutywne.

Informacja dla polskich redakcji na Litwie: dziennikarze reprezentujący media zagraniczne muszą posiadać akredytację Departamentu Komunikacji Strategicznej i Public Relations Ministerstwa Obrony Narodowej Litwy: https://kam.lt/krasto-apsaugos-ministerijos-akreditacijos-anketa/

Przedstawiciele mediów przesyłają akredytacje do środy, 3 lipca, do godziny 9:00 e-mailem vis@kam.lt , podając imię i nazwisko, redakcję oraz adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji należy wskazać, którego punktu dotyczy zgłoszenie.

Bliższych informacji udziela mjr Michał Tomczyk, Centrum Operacyjne MON, tel. 727 016 083, michal.tomczyk@mon.gov.pl 

***

Polska i Litwa od 2021 roku mierzą się z kryzysem na granicy z Białorusią. Operacja hybrydowa kierowana przez reżim Łukaszenki polega na nasilonej i sztucznie wywoływanej presji migracyjnej na granice UE i NATO. Nielegalna migracja jest inspirowana i kierowana przez służby białoruskie. Polska i Litwa od początku kryzysu wzmacniają swoje siły na granicy oraz rozbudowują infrastrukturę obronną. W tym celu powstaje narodowy program odstraszania i obrony „Tarcza Wschód”. To największa operacja umacniania wschodniej granicy Polski, wschodniej flanki NATO od 1945 roku oraz plan wieloletni na lata 2024-2028. Działania podejmowane w ramach programu „Tarcza Wschód” mają na celu m. in. wzmocnienie zdolności Wojska Polskiego, w tym wzmocnienie systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia, przygotowanie wysuniętych baz operacyjnych, przygotowanie węzłów logistycznych oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla systemów antydronowych. Program „Tarcza Wschód” wpisuje się w utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej budowanej we współpracy z państwami bałtyckimi do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO.

{"register":{"columns":[]}}