W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Glegolskiego

06.02.2024

3 lutego 2024 roku zmarł ANDRZEJ GLEGOLSKI - absolwent warszawskiej szkoły baletowej (1962) i moskiewskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (GITIS) na kierunku reżyser-choreograf (1967).

Czarny plakat z białą lilią po prawej stronie, w dolnym rogu. Ostatnie pożegnanie.

Jego pracą dyplomową był „Bal kadetów” zatańczony przez uczniów warszawskiej szkoły baletowej. Po powrocie ze studiów Artysta podjął pracę jako tancerz i asystent choreografa w Teatrze Wielkim, a także jako pedagog tańca klasycznego i charakterystycznego w warszawskiej szkole baletowej.

W Teatrze Wielkim występował przez trzy lata, tańcząc w repertuarze baletowym role zespołowe, a z czasem także solowe. W 1969 roku Andrzej Glegolski wyjechał z kraju, podejmując pracę jako tancerz w Operze Marsylskiej, a następnie wyjechał do Sztokholmu, gdzie otrzymał angaż w Operze Królewskiej, tańcząc między innymi w „Córce źle strzeżonej” Ashtona. W 1972 roku Glegolski przyjechał do Paryża i zrezygnował z tańca na rzecz pracy pedagogicznej i choreograficznej. Pracował jako pedagog między innymi w Internationale Académie de la Danse w Paryżu pod kierownictwem Yvette Chauviré. Przez ponad dwadzieścia lat prowadził lekcje tańca klasycznego w budynku Teatru Muzycznego „La Cigale”. Jego zajęcia przyciągały znakomitych tancerzy, często solistów z Opery Paryskiej, bowiem Glegolski potrafił umiejętnie łączyć elementy rosyjskiej, francuskiej i amerykańskiej szkoły tańca. Dbając o stronę muzyczną lekcji współpracował ze świetnymi pianistami-akompaniatorami między innymi z Markiem Tomaszewskim czy Danutą Rzążewską, która przez wiele lat pracowała jako akompaniator w warszawskiej szkole baletowej, w Teatrze Wielkim i na UMFC. W 2015 roku powstał film dokumentujący działalność Andrzeja Glegolskiego w reżyserii Paolo Provenzano pt. „Il Maestro”. Artysta ma w swoim dorobku wiele choreografii, które przygotował dla francuskich zespołów i festiwali tańca. Jednak najtrwalszą jego pracą choreograficzną okazał się „Dziadek do orzechów” przygotowany dla zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Warszawie (premiera 1989, wznowienia w 1999 i 2006), w którym wzięli udział uczniowie warszawskiej szkoły baletowej.  Dla sceny Teatru Wielkiego w Warszawie opracował także autorską wersję „Don Kichota”, a dla innych teatrów w Polsce balety „Pietruszka” i „Ognisty Ptak”. Nie są to wszystkie dokonania Andrzeja Glegolskiego, który poza dorobkiem artystycznym pozostanie w pamięci wielkiego grona przyjaciół i uczniów przede wszystkim jako Człowiek wielkiego serca: gościnny, szczodry i oddany! O zaletach Artysty świadczy również jego dar, który przekazał naszej szkole. Była to nagroda pieniężna, którą Artysta otrzymał w 2020 roku z okazji 10. lecia Instytutu Muzyki i Tańca za wybitny wkład w rozwój sztuki tanecznej polskiej i światowej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}