Nikaragua
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Panamie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Nikaragui, które nie są konieczne, między innymi w związku z niestabilną sytuacją polityczną.
Na terenie Nikaragui odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej (kradzieże, napady rabunkowe). Celem ataków mogą być także cudzoziemcy.
MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny. W trakcie demonstracji może nastąpić ograniczenie dostępu do sieci komórkowej oraz Internetu.
Nikaragua leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub huraganu są dostępne na tej stronie.
Z powodu braku polskiej placówki w Nikaragui, udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest ograniczone. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej (UE), jeżeli przebywasz w państwie trzecim (poza UE), w którym nie ma polskiej placówki, jesteś uprawniony do uzyskania pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. Pomoc ta może zostać udzielona na takich samych zasadach na jakich państwa te mogą udzielić jej swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z ambasadą państwa członkowskiego UE, możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Komisji Europejskiej.
Ogólnokrajowy numer alarmowy: 911, Policja: 118, Pogotowie ratunkowe: 128,
Straż pożarna: 115
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- paszport: TAK
- paszport tymaczsowy: TAK
- dowód osobisty: NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
Na granicy musisz okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.
Jeżeli zostaniesz wydalony z któregokolwiek z czterech krajów regionu CA-4 obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras i Nikaraguę otrzymasz równocześnie zakaz wjazdu na teren pozostałych państw CA-4.
Nikaragua wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 9 miesiąca życia, tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje (Angola, Argentyna, Benin, Boliwia, Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kolumbia, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ekwador, Gwinea Równikowa, Etiopia, Gujana Francuska, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea Bissau, Gwinea, Gujana, Kenia, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Panama, Paragwaj, Peru, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Sudan Południowy, Sudan, Togo, Trynidad lub Tobago, Uganda lub Wenezuela) w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
W przypadku podróży dziecka z osobą trzecią wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka, poświadczona notarialnie jeżeli przebywają lub będą przebywać w Nikaragui dłużej niż 90 dni lub są legalnymi rezydentami albo obywatelami Nikaragui. UWAGA: W przypadku podróży dziecka z jednym z rodziców również jest wymagane posiadanie zgody drugiego rodzica lub opiekuna(-ów), poświadczonej notarialnie. Zalecamy posiadanie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka w każdym przypadku.
- Zasady pobytu
Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Po upływie 90 dni musisz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt.
Podróżując samolotem, będziesz musiał uiścić opłatę lotniskową przy wyjeździe w wysokości 10 USD od osoby (w gotówce). Opłata wyjazdowa to koszt 2 USD oraz 7-9 USD tytułem podatku turystycznego i migracyjnego, które mogą być wliczone w koszt biletu.
Prawo Nikaragui wymaga, aby obcokrajowcy zawsze przy sobie posiadali ważny dokument tożsamości poświadczający ich status imigracyjny (paszport lub nikaraguańską kartę pobytu). Władze mogą zażądać okazania dokumentów, a w przypadku ich braku zatrzymać, a nawet aresztować.
W Nikaragui istnieje obowiązek meldunkowy: kwestionariusz migracyjny wypełnisz podczas przekraczania granicy.
Wszystkie osoby, które wjeżdżają do kraju drogą lądową prywatnym pojazdem, przed podróżą muszą przesłać wniosek o wjazd na następujące adresy e-mail: preyes@migob.gob.ni i requests@migob.gob.ni. Wniosek można pobrać online na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nikaragui.
Organem wydającym decyzję o przedłużeniu wizy turystycznej są Biura Organu Dyrekcji ds. Migracji i Cudzoziemców. Aby dokonać przedłużenia wizy, należy wypełnić formularz, załączając kopię strony paszportu z danymi osobowymi oraz strony ze stemplem wjazdowym i złożyć w ww. instytucji. Koszt przedłużenia wizy na 1 miesiąc wynosi 500 NIO (ok. 14,50 USD). Istnieje możliwość przedłużenia wizy o kolejne 90 dni.
Pojedyncza wiza do Ameryki Środkowej: Nikaragua jest częścią umowy o swobodnej mobilności CA-4 w Ameryce Środkowej wraz z Salwadorem, Hondurasem i Gwatemalą. Oznacza to, że 90-dniowy termin zaczyna się liczyć od momentu wjazdu do jednego z tych 4 krajów (mimo że na każdej granicy przejdziesz kontrolę imigracyjną i dostaniesz nową pieczątkę, nie przerywa pobytu to lub nalicza kolejne 90 dni).
Ubezpieczenie
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane w momencie wystąpienia zdarzenia tzn. w przypadku wizyty lekarskiej zazwyczaj wymaga się pokrycia pełnej sumy poniesionych kosztów, a w razie potrzeby hospitalizacji szpitale wymagają wniesienia depozytu na poczet leczenia. W momencie potrzeby skorzystania z usługi medycznej lub ulegnięcia wypadkowi należy natychmiast powiadomić ubezpieczyciela, który powinien uruchomić procedury ubezpieczeniowe, a w sytuacji potrzeby hospitalizacji wskazać szpital, z którym posiada umowę na opiekę medyczną. Ubezpieczyciel powinien poinformować również, czy poszkodowany ma pokryć koszty we własnym zakresie, a następnie wystąpić o ich refundację, czy też koszty te zostaną pokryte bezpośrednio przez ubezpieczyciela.
Zalecane jest ubezpieczanie się dodatkowo w miejscowej instytucji INISER, która udziela zniżek grupom turystycznym.
Zdrowie
W Nikaragui stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. W roku 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Zalecane jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Zaleca się posiadanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, wściekliźnie oraz durowi brzusznemu. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu.
W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Wizyta lekarska, lekarstwa oraz hospitalizacja są płatne.
Podróżowanie po kraju
Nikaragua uznaje międzynarodowe prawo jazdy mimo, że nie jest stroną międzynarodowych konwencji o ruchu drogowym.
W Nikaragui istnieje możliwość uzyskania międzynarodowego prawa jazdy przy pomocy Międzynarodowego Stowarzyszenia Kierowców (La Asociación Internacional de Conductores) oraz Club Automobilisticó de Nicaragua.
Możesz również używać polskie prawo jazdy przez 30 dni po wjeździe do Nikaragui.
Cło
Bez składania deklaracji można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę lub równowartość w innych walutach lub czekach i instrumentach płatniczych, której równowartość nie przekracza 10.000 USD.
Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Zabroniony jest wwóz broni palnej, gazu łzawiącego i pieprzowego.
Przewóz towarów innych niż bagaż osobisty w ilościach handlowych musi odbywać się środkami transportu dopuszczonymi do tego celu przez organ celny i zgodnie z przepisami ustanowionymi w regulaminie międzynarodowego lądowego tranzytu towarów.
W Nikaragui obowiązuje 15% podatek od usług i towarów z wyjątkami (np. nie dotyczy niektórych produktów rolnych produkcji krajowej).
Przepisy prawne
Zabronione jest posiadanie narkotyków, nawet na użytek osobisty.
Przydatne informacje
Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy. Należy pamiętać, że zwyczajowo taksówkarze zabierają dodatkowe osoby w czasie przejazdu. Istnieją dwie lokalne aplikacje mobilne umożliwiające zamawianie transportu prywatnego: Ray Nicaragua i Aventon Tech.
Na walutę miejscową wymienić można jedynie dolary amerykańskie.
Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).
Przydatne telefony:
Nagłe wypadki - telefon dla turystów: 101 i/lub 22774130 wew. 1173;
Policja: 118;
Czerwony Krzyż: 128.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.