W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium nt. możliwości rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Gwatemalą

28.04.2022

W dniu 26 kwietnia br. Ambasada RP w Panamie zorganizowała w stolicy Gwatemali seminarium nt. możliwości rozwoju gospodarczej współpracy bilateralnej

Wystąpienie Dyr. Lynsey Hernandez de Munoz, Dyrektor Generalnej Zagranicznych Stosunków Bilateralnych MSZ Gwatemali

W dniu 26 kwietnia br. przedstawiciele Ambasady RP w Panamie – Ambasador RP Leszek Biały oraz kierownik referatu polityczno-ekonomicznego p. Joanna Zakrzewska przeprowadzili w stolicy Gwatemali seminarium nt. możliwości rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Gwatemalą. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

W seminarium wzięło udział ok. 60 uczestników, w tym przedstawiciele gwatemalskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, reprezentanci Gwatemalskiej Izby Handlowej oraz Izby Przemysłowej, Prezes Agencji ds. Promowania Eksportu, a także dyplomaci odpowiedzialni za kwestie ekonomiczne w ambasadach krajów dodatkowej akredytacji Ambasady RP w Panamie. Głównymi odbiorcami seminarium byli jednak gwatemalscy przedsiębiorcy reprezentujący szeroką gamę sektorów, w zaproszeniu których placówkę wsparła Gwatemalska Izba Handlowa, zaangażowana w promocję wydarzenia.

Seminarium rozpoczęło wystąpienie Ambasadora RP, który zarysował aktualny stan relacji politycznych oraz współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami, zachęcając do jej intensyfikacji, a także do odwiedzania Polski w celach turystycznych. Następnie w imieniu strony gwatemalskiej głos zabrała Ambasador Lynsay Hernández de Muñoz, Dyrektor Generalna Dwustronnych Stosunków Zagranicznych w MSZ Gwatemali. Dziękując za inicjatywę i możliwość spotkania, podkreśliła że Republika Gwatemali jest zainteresowana zacieśnieniem współpracy gospodarczej z Polską, zważywszy że oba kraje należą do najszybciej rozwijających się pod względem gospodarczym państw w swoich regionach, a ich oferta eksportowa jest w dużej mierze komplementarna. Następnie p. Joanna Zakrzewska zaprezentowała polską ofertę eksportową dotyczącą 12 najprężniejszych sektorów polskiej gospodarki oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Seminarium zostało bardzo dobrze odebrane przez uczestników, wielu z nich przyznało, że zostali pozytywnie zaskoczeni bogatą i nowoczesną ofertą eksportową naszego kraju i zapowiedziało, że zbada możliwości nawiązania współpracy handlowej z polskimi firmami. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}