W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie. 
5.    Ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium wszystkich państw Schengen, na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR. W przypadku ubiegania się o wizę wielokrotną, polisa powinna pokrywać termin pierwszego wjazdu.
6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę:

a.    aktualne, wydane przez bank, zaświadczenie o stanie konta,
b.    ważna karta kredytowa z zaświadczeniem o możliwych do wykorzystania środkach,
c.    aktualne zaświadczenie z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy,
 

8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).

9.    Dokumenty potwierdzające zamiar powrotu do kraju zamieszkania przed upływem ważności wizy:

  • Cudzoziemcy zamieszkali na terenie okręgu konsularnego placówki: karta pobytu, umowa o pracę, zaświadczenie od pracodawcy, dokumenty dot. sytuacji rodzinnej w kraju zamieszkania, zeznania podatkowe, akt własności nieruchomości, umowa najmu mieszkania, etc.
  • Studenci: zaświadczenie z uczelni.
  • Rezerwacja biletu powrotnego do miejsca zamieszkania.

10.   Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP – zgodnie ze zharmonizowaną listą dokumentów uzupełniających opracowaną w ramach Lokalnej Współpracy Schengeńskiej:

Działalność gospodarcza:

  • zaproszenie firmy lub organizacji do uczestnictwa w spotkaniach, targach, konferencjach lub wydarzeniach związanych z handlem, przemysłem lub pracą;
  • inne dokumenty dowodzące istnienia relacji handlowych lub zawodowych;
  • dokumenty potwierdzające działalność handlową firmy (dowody wcześniejszych transakcji, zaświadczenie z rejestru handlowego, etc.);
  • zaświadczenie dot. celu podróży wystawione przez firmę z pieczęcią i podpisem osoby upoważnionej (np.: w celu prowadzenia negocjacji, podpisania umowy, etc.).

Podróże w celu podjęcia studiów lub szkolenia:

  • zaświadczenie o przyjęciu do szkoły zawierające informację o rodzaju kursu.

Turystyka zorganizowana lub indywidualna:

  • zaświadczenie agencji podróży potwierdzające rezerwację podróży zorganizowanej lub inny stosowny dokument potwierdzający plany podróży (np.: harmonogram i trasa).

Leczenie:

  • zaświadczenie lekarza wskazanego przez konsulat i / lub zakładu leczenia w Peru, Ekwadorze, Boliwii lub w Polsce, potwierdzające konieczność poddania się konkretnemu leczeniu w Polsce;
  • oficjalne zaświadczenie zakładu leczenia w Polsce potwierdzające przyjęcie pacjenta na leczenie;
  • dowód posiadania środków finansowych niezbędnych do opłacenia kosztów leczenia i kosztów związanych lub dowód opłacenia tych kosztów.

Udział w wydarzeniach politycznych, naukowych, kulturalnych, sportowych lub religijnych:

  • zaproszenia, bilety wstępu, zaświadczenia o przyznaniu stypendium, dowód rejestracji zawierający – w miarę możliwości – nazwę organizacji przyjmującej i przewidywaną długość pobytu, lub jakikolwiek inny stosowny dokument wskazujący na cel podróży.

Członkowie delegacji oficjalnych uczestniczący, na podstawie oficjalnego zaproszenia, w spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach, programach wymiany lub wydarzeniach organizowanych przez organizacje międzyrządowe na terytorium RP:

  • kopia oficjalnego zaproszenia;
  • nota wystawiona przez właściwy organ potwierdzająca, że wnioskodawca jest członkiem delegacji oficjalnej podróżującym na terytorium RP w celu udziału ww. wydarzeniach.

Osoby zamierzające podjąć działalność zarobkową na terytorium RP:

  • oryginał zezwolenia na pracę wydanego przez właściwy urząd wojewódzki w Polsce – ten dokument należy uzyskać od przyszłego pracodawcy w Polsce
  • kopia lub projekt umowy o pracę.

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
Ile zapłacisz?

Opłata za rozpatrzenie wniosku osoby dorosłej : patrz pozycja 3.01 w Tabeli Opłat Konsularnych

Opłatę wizową znosi się względem osób ubiegających się o wizę należących do jednej z następujących kategorii:

a) dzieci poniżej 6 roku życia;

b) uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;

c) naukowcy z państw trzecich podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych zgodnie z definicją zawartą w zaleceniu 2005/761/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 września 2005 r. w celu ułatwienia wydawania przez państwa członkowskie jednolitych wiz krótkoterminowych dla naukowców z państw trzecich podróżujących w ramach Wspólnoty w celu prowadzenia badań naukowych;

d) przedstawiciele organizacji niekomercyjnych w wieku do lat 25 uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.  

Jak odbierzesz dokumenty?

Po wydaniu decyzji wizowej poinformujemy Cię o tym i wyznaczymy termin odbioru dokumentów.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi : patrz pozycja 3.02 w Tabeli Opłat Konsularnych

Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji przyjmowane są priorytetowo - prosimy o kontakt z konsulatem ws. umówienia terminu wizyty. Konsulat nie obsługuje interesantów w dni wolne od pracy w Polsce i w Peru.

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.   
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje. 
Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji przyjmowane są priorytetowo - prosimy o kontakt z konsulatem ws. umówienia terminu wizyty. Konsulat nie obsługuje interesantów w dni wolne od pracy w Polsce i w Peru.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy. 
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na stronie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.   

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli jesteś obywatelem Peru i zamierzasz przebywać w Polsce turystycznie i krócej niż 90 dni – nie potrzebujesz wizy. Polska należy do strefy Schengen. Obywatele Peru mogą przebywać na terytorium Państw Członkowskich bez wizy do 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Do dozwolonego okresu pobytu bezwizowego nie wlicza się okresu pobytu na terytorium Państw Członkowskich na podstawie wizy krajowej (długoterminowej) lub karty pobytu wydanych przez jedno z państw Członkowskich.

Jeśli jesteś obywatelem Peru i zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni – powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D). Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania, w przypadku osób zamieszkałych w Peru – jest to Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Limie.

Jeśli jesteś obywatelem innego kraju nienależącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego i mieszkasz w Peru– sprawdź TUTAJ czy potrzebujesz wizę na pobyty do 90 dni. Jeśli zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni, powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D).

 

Jeśli jesteś obywatelem Ekwadoru lub Boliwii potrzebujesz wizy Schengen (typu C) w przypadku pobytów do 90 dni.

W przypadku planowanego pobytu powyżej 90 dni powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D). Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania, w przypadku osób zamieszkałych w Peru – jest to Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Limie.

Jeśli jesteś obywatelem Ekwadoru możesz składać wniosek o wydanie wizy Schengen w Ambasadzie Szwajcarii w Quito.

{"register":{"columns":[]}}