W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
  2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
    • ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
    • nie starsze niż 6 miesięcy,
    • zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
  3. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
  4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie. 
  5. Ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium wszystkich państw Schengen, na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR. Podróżne ubezpieczenie medyczne  musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.

    Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
  6. Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
  7. Potwierdzenie posiadania środków finansowych w wysokości i formie określonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu.
  8. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
  9. Dokumenty potwierdzające zamiar powrotu do kraju zamieszkania przed upływem ważności wizy:
    • Cudzoziemcy zamieszkali na terenie okręgu konsularnego placówki: karta pobytu, umowa o pracę, zaświadczenie od pracodawcy, dokumenty dot. sytuacji rodzinnej w kraju zamieszkania, zeznania podatkowe, akt własności nieruchomości, umowa najmu mieszkania, etc.
    • Studenci: zaświadczenie z uczelni.
    • Rezerwacja biletu powrotnego do miejsca zamieszkania (lub wykazanie posiadania środków w wysokości odpowiadającej 2500 PLN) .
  10.  Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP – zgodnie ze zharmonizowaną listą dokumentów uzupełniających opracowaną w ramach Lokalnej Współpracy Schengeńskiej:

 W celu wykonywania pracy na podstawie Zezwolenia na pracę, w rozumieniu Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

  • Oryginał i kopia Zezwolenia na pracę na terytorium RP wydanego przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu powierzającego wykonywanie pracy.

Zezwolenie jest wydawane przez właściwego wojewodę i zawiera następujące informacje: datę wystawienia; numer kancelaryjny; nazwa i adres pracodawcy; imię i nazwisko pracownika,  data i miejsce urodzenia pracownika, obywatelstwo pracownika; stanowisko pracy; prawna forma zatrudnienia; wynagrodzenie; ważność zezwolenia; pieczęć urzędu, pieczątka i podpis upoważnionego urzędnika, potwierdzenie odbioru zezwolenia.

Na podstawie Zezwolenia wizy udzielane są tylko osobie w nim wymienionej.

  • Kopia umowy o pracę wraz z jej tłumaczeniem na język hiszpański.
  • Inforamcja na temat zakwaterowania w Polsce.

W celu wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym 9 miesięcy w roku kalendarzowym (tzw. praca sezonowa):

  • Oryginał i kopia zaświadczenia o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, zarejestrowanego w Urzędzie Pracy w Polsce. Zaświadczenie powinno być wydane na druku urzędowym i zawierać następujące dane: organ wydający zaświadczenie, sygnaturę, datę wystawienia, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis i pieczątkę osoby odpowiedzialnej w Powiatowym Urzędzie Pracy; pieczęć urzędową; podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i jego dane teleadresowe, informacje o cudzoziemcu (imię, nazwisko, płeć, data urodzenia, obywatelstwo); informacje dotyczące pracy sezonowej (miejsce wykonywania, podstawa prawna, wymiar czasu pracy, proponowana wysokość wynagrodzenia brutto, zakres podstawowych obowiązków); data wpisu wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, okres/y pracy.

Na podstawie zaświadczenia wizy udzielane są tylko osobom w nim wymienionym.

  • Kopia umowy o pracę wraz z jej tłumaczeniem na język hiszpański.
  • Inforamcja na temat zakwaterowania w Polsce.

Wiza w celu odbycia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo kształcenia się w szkole doktorskiej lub odbycia kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach

 Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „student” , aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów dziennych pierwszego lub drugiego stopnia, w roku akademickim, na który ma być wydana wiza.
  • Dowód uiszczenia opłaty, jeżeli podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów studiów.
  • Świadectwo ukończenia szkoły średniej lub inny dokument wydany za granicą przez szkoły lub instytucje edukacyjne uznawane przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działają;
  • Decyzję adminsitracyjną uznającą świadectwo za dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie branżowe lub średnie, lub uprawnienie do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe (więcej na stronie Dodatkowe wymagania dot. wizy studenckiej).

Wizę z adnotacja „student” mogą uzyskać tylko studenci studiów stacjonarnych lub osoby udające się do Polski w celu odbycia kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach.

Konsul jest uprawniony do oceny, czy znajomość języka, w którym mają odbywać się studia posiadana przez cudzoziemca pozwoli mu na podjęcie kształcenia.

Jeżeli do wniosku nie zostały dołączone wszystkie dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie tej wizy, wnioskodawcy przysługuje prawo do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o wydanie ww. wizy może być rozpatrywany do 30 dni.

Informacje dot. ubezpieczenia

Dodatkowe wymagania dot. wizy studenckiej

Działalność gospodarcza:

  • zaproszenie firmy lub organizacji do uczestnictwa w spotkaniach, targach, konferencjach lub wydarzeniach związanych z handlem, przemysłem lub pracą;
  • inne dokumenty dowodzące istnienia relacji handlowych lub zawodowych;
  • dokumenty potwierdzające działalność handlową firmy (dowody wcześniejszych transakcji, zaświadczenie z rejestru handlowego, etc.);
  • zaświadczenie dot. celu podróży wystawione przez firmę z pieczęcią i podpisem osoby upoważnionej (np.: w celu prowadzenia negocjacji, podpisania umowy, etc.).

Turystyka zorganizowana lub indywidualna:

  • zaświadczenie agencji podróży potwierdzające rezerwację podróży zorganizowanej lub inny stosowny dokument potwierdzający plany podróży (np.: harmonogram i trasa).

Odwiedziny u rodziny lub znajomych:

  • oryginał zaproszenia wydanego przez właściwy Urząd Wojewódzki;
  • list zaadresowany do konsula, w którym zostanie przedstawiony powód wyjazdu do Polski wraz z podaniem związku z osobą odwiedzaną.

Leczenie:

  • zaświadczenie lekarza wskazanego przez konsulat i / lub zakładu leczenia w Peru, Ekwadorze, Boliwii lub w Polsce, potwierdzające konieczność poddania się konkretnemu leczeniu w Polsce;
  • oficjalne zaświadczenie zakładu leczenia w Polsce potwierdzające przyjęcie pacjenta na leczenie;
  • dowód posiadania środków finansowych niezbędnych do opłacenia kosztów leczenia i kosztów związanych lub dowód opłacenia tych kosztów.

Udział w wydarzeniach politycznych, naukowych, kulturalnych, sportowych lub religijnych:

  • zaproszenia, bilety wstępu, zaświadczenia o przyznaniu stypendium, dowód rejestracji zawierający – w miarę możliwości – nazwę organizacji przyjmującej i przewidywaną długość pobytu, lub jakikolwiek inny stosowny dokument wskazujący na cel podróży.

Członkowie delegacji oficjalnych uczestniczący, na podstawie oficjalnego zaproszenia, w spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach, programach wymiany lub wydarzeniach organizowanych przez organizacje międzyrządowe na terytorium RP:

  • kopia oficjalnego zaproszenia;
  • nota wystawiona przez właściwy organ potwierdzająca, że wnioskodawca jest członkiem delegacji oficjalnej podróżującym na terytorium RP w celu udziału ww. wydarzeniach.

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
Ile zapłacisz?

Opłata za rozpatrzenie wniosku : patrz pozycja 3.01 w Tabeli Opłat Konsularnych

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 14 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni.

Jak odbierzesz dokumenty?

Po wydaniu decyzji wizowej poinformujemy Cię o tym i wyznaczymy termin odbioru dokumentów.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi : patrz pozycja 3.02 w Tabeli Opłat Konsularnych

Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji przyjmowane są priorytetowo - prosimy o kontakt z konsulatem ws. umówienia terminu wizyty. Konsulat nie obsługuje interesantów w dni wolne od pracy w Polsce i w Peru.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli jesteś obywatelem Peru i zamierzasz przebywać w Polsce turystycznie i krócej niż 90 dni – nie potrzebujesz wizy. Polska należy do strefy Schengen. Obywatele Peru mogą przebywać na terytorium Państw Członkowskich bez wizy do 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Do dozwolonego okresu pobytu bezwizowego nie wlicza się okresu pobytu na terytorium Państw Członkowskich na podstawie wizy krajowej (długoterminowej) lub karty pobytu wydanych przez jedno z państw Członkowskich.

Jeśli jesteś obywatelem Peru i zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni – powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D). Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania, w przypadku osób zamieszkałych w Peru – jest to Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Limie.

Jeśli jesteś obywatelem innego kraju nienależącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego i mieszkasz w Peru– sprawdź TUTAJ czy potrzebujesz wizę na pobyty do 90 dni. Jeśli zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni, powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D).

 

Jeśli jesteś obywatelem Ekwadoru lub Boliwii potrzebujesz wizy Schengen (typu C) w przypadku pobytów do 90 dni.

W przypadku planowanego pobytu powyżej 90 dni powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D). Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania, w przypadku osób zamieszkałych w Peru – jest to Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Limie.

Jeśli jesteś obywatelem Ekwadoru możesz składać wniosek o wydanie wizy Schengen w Ambasadzie Szwajcarii w Quito.

{"register":{"columns":[]}}