W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wizy dla studentów

Warunki uzyskania wizy studenckiej

Nowelizacja Ustawy o cudzoziemcach wdrażająca do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801[2] zmieniła warunki wydawania wiz krajowych oraz udzielania zezwoleń na pobyt czasowy w celu odbywania studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo kształcenia się w szkole doktorskiej lub odbycia kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach.

 

Wizę z adnotacja „student” mogą uzyskać tylko studenci studiów stacjonarnych lub osoby udające się do Polski w celu odbycia kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach.

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „student” , aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów dziennych pierwszego lub drugiego stopnia, w roku akademickim, na który ma być wydana wiza.
  • Dowód uiszczenia opłaty za studia, jeżeli podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów studiów.*
  • Świadectwo ukończenia szkoły średniej lub inny dokument wydany za granicą przez szkoły lub instytucje edukacyjne uznawane przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działają;
  • Decyzję adminsitracyjną uznającą świadectwo za dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie branżowe lub rednie, lub uprawnienie do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe.

*Dokumenty potwierdzające możliwość uzyskania środków finansowych

Dokumentami mogącymi potwierdzić możliwość uzyskania środków finansowych na pokrycie kosztów podróży powrotnej oraz środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania cudzoziemca oraz członków jego rodziny na terytorium RP są:

1) czek podróżny;

2) zaświadczenie o wysokości limitu na karcie kredytowej wydane przez bank, który wystawił kartę kredytową;

3) zaświadczenie o posiadaniu środków pieniężnych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego;

5) zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków.

Osoby niepełnoletnie i pozostające na utrzymaniu rodziców

Jeśli wnioskujący jest niepełnoletni lub pozostaje na utrzymaniu rodziców dopuszcza się przedstawienie ww. dokumentów wystawionych na rodziców lub opiekunów prawnych. (np. zaświadczenia o wysokość limitu na karcie kredytowej rodzica/opiekuna prawnego – z dowolnego banku).

W takim wypadku należy przedstawić potwierdzony notarialnie list sponsorski od rodziców/opiekunów prawnych, w którym zobowiązują się oni do pokrycia wszelkich kosztów podróży i utrzymania osoby wnioskującej o wizę oraz oświadczenie o pozostawaniu na utrzymaniu rodziców.

Wysokość wymaganych środków finansowych:

Cudzoziemiec ubiegający się o wizę krajową w celu odbywania studiów, powinien przedstawić dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie:

  • Kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkana albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd w wysokości 2500 złotych, jeżeli przybył z Boliwii, Ekwadoru lub Peru.

 

  • Kosztów utrzymania; jest to wysokość posiadanych środków finansowych, po odjęciu środków przeznaczonych na pokrycie kosztów zamieszkania.

 

Na każdy miesiąc planowanego pobytu powinno to być co najmniej:

  • 776 zł dla osoby samotnie gospodarującej
  • 600 zł dla osoby w rodzinie

 

Oznacza to, iż osoba ubiegająca się o wizę na 365 dni powinna mieć środki finansowe w wysokości co najmniej 9312 PLN plus środki potrzebne na pokrycie kosztów zamieszkania.

Osoba ubiegająca się o wizę krajową w celu odbycia studiów powinna przedstawić dokumenty, na podstawie których konsul będzie w stanie ustalić  koszty zamieszkania ( np. umowa najmu mieszkania, decyzja o przyznaniu akademika itp.). Jeżeli takie dokumenty nie zostaną złożone wraz z wnioskiem, wnioskujący  może zostać poproszony o ich uzupełnienie w ciągu 7 dni.

 

Konsul jest uprawniony do oceny, czy znajomość języka, w którym mają odbywać się studia posiadana przez cudzoziemca pozwoli mu na podjęcie kształcenia.

 

Wniosek o wydanie ww. wizy może być rozpatrywany do 30 dni.

INFORMACJA O ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ZWROT OPŁAT ZA STUDIA W PRZYPADKU NIEUZYSKANIA WIZY POZWALAJĄCEJ NA WJAZD DO POLSKI W CELU PODJĘCIA LUB KONTYNUACJI STUDIÓW

Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne przez uczelnie publiczne określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w przypadku uczelni niepublicznych wynikają one z wewnętrznych regulaminów tych uczelni.

Studenci przyjęci na studia zawierają z uczelniami umowy, których zapisy zawierają szczegółowe warunki związane z procesem przyjęcia na studia, przebiegiem studiów, w tym postanowienia dotyczące wysokości opłat oraz zasady zwrotu uiszczonych opłat. Kandydaci na studia powinni szczegółowo zapoznać się z tymi dokumentami, a zwłaszcza z zapisami dotyczącymi zasad uzyskiwania zwrotu wniesionych opłat za studia.

Kwestie dotyczące zwrotu opłat są rozwiązywane bezpośrednio między studentami a uczelniami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasady RP, jak również Konsulaty RP nie pośredniczą w kontaktach pomiędzy studentem a uczelnią, ani nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na uzyskanie przez cudzoziemca, który otrzymał odmowę wydania wizy studenckiej zwrotu uiszczonych przez niego opłat za studia.

Jeżeli uczelnia nie wywiązuje się z postanowień umowy zawartej ze studentem, w szczególności nie dokonała zwrotu opłaty w przypadku, gdy umowa tak przewidywała, roszczeń w sprawach opłat studenckich można dochodzić wyłącznie na drodze cywilnoprawnej.

{"register":{"columns":[]}}