Prokuratura bez barier
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności strony internetowej Prokuratury Okręgowej w Gliwicach
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Strony internetowej Prokuratury Okręgowej w Gliwicach: Prokuratura Okręgowa Gliwice - Prokuratura Okręgowa w Gliwicach - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
- Data publikacji strony internetowej: 2020-11-02
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2022-06-01
Status pod względem zgodności z ustawą
Niniejsza strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
W serwisie istnieją pliki pdf, które utworzone zostały na podstawie dokumentów Word bez właściwie zaznaczonej struktury logicznej lub są skanami dokumentów.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Niniejszą deklarację sporządzono dnia: 2021-01-01
- Niniejsza deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2023-03-27
Deklarację dostępności sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Ułatwienia na stronie internetowej
Dostępność serwisów internetowych jest ważna dla wszystkich bez wyjątku. Ale ma szczególne znaczenie dla osób narażonych na wykluczenie cyfrowe, np. seniorów czy osób z niepełnosprawnością.
Dążymy do tego, by nasz serwis spełniał międzynarodowe wytyczne Web Content Accessibilty Guidelines 2.1 (WCAG 2.1).
Zasady te mówią, co zrobić, aby serwis był dostępny dla każdego, bez względu na:
- poziom jego sprawności,
- wiek,
- sprzęt czy oprogramowanie, którego używa.
Nasz serwis dąży do zgodności z tymi wytycznymi na poziomie AA, tzn. jest dostępny dla większości osób, które z niego korzystają.
Osoby niewidome i słabowidzące:
Wszystkie strony serwisu posiadają strukturę nagłówkową, która umożliwia szybkie przejrzenie strony bez konieczności czytania jej całej treści.
Do wszystkich zdjęć prezentujących istotne informacje dodajemy opisy alternatywne.
Zadbaliśmy o wysoki kontrast treści oraz o to, aby nawet przy dużym powiększeniu widoku wszystkie funkcje i informacje były nadal dostępne.
Osoby, które nie korzystają z myszki:
Wszystkie informacje i funkcjonalności serwisu są dostępne bez problemu za pomocą samej klawiatury.
Zmiana rozmiaru strony
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.
Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer:
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
Opera:
[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością cyfrową strony internetowej prosimy o kontakt. Żądanie dotyczące dostępności cyfrowej może złożyć każdy - nie musi to być osoba ze szczególnymi potrzebami. Osobą odpowiedzialną jest koordynator do spraw dostępności - Piotr Grzesik, telefon: 032 78-09-100 wew. 310 lub e-mail: biuro.podawcze.pogli@prokuratura.gov.pl. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje dotyczące procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać:
- dane osoby zgłaszającej żądanie (imię i nazwisko, dane kontaktowe)
- wskazanie, o którą stronę internetową chodzi (dokładny adres strony)
- opis problemu oraz propozycję, jak go rozwiązać.
Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Postępowanie odwoławcze
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, lub wskaże sposób, który nie jest satysfakcjonujący, można złożyć skargę na takie działanie do tego podmiotu.
Skarga powinna zawierać:
- imię i nazwisko
- dane kontaktowe oraz adres
- możliwie dokładny opis sytuacji, której dotyczy skarga, w tym informację kiedy i czego dotyczyło złożone wcześniej żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej
- informację, jaki jest powód złożenia skargi.
Podmiot publiczny, ma maksymalnie miesiąc na rozpatrzenie skargi. Jeśli, z uzasadnionych powodów, rozpatrzenie skargi zajmie podmiotowi więcej czasu, ma on obowiązek poinformować o tym składającego skargę.
Podmiot rozpatrujący skargę może uznać ją za bezzasadną.
W przypadku ponownego złożenia skargi na takie działanie i nie wskazanie nowych okoliczności sprawy, podmiot może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko bez zawiadomienia o tym składającego skargę.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich
Dostępność architektoniczna
Gliwickie jednostki prokuratury
Wejście do budynku Prokuratury Okręgowej w Gliwicach i gliwickich prokuratur rejonowych znajduje się przy parkingu wewnętrznym zespołu budynków biurowych przy ul. Dubois 16. Wejście zostało przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. W pobliżu wejścia znajduje się ogólnodostępne miejsce parkingowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze, w korytarzu po lewej stronie od wejścia głównego.
Przy wejściu głównym znajduje się pomieszczenie portierni, której pracownicy mają obowiązek udzielenia pomocy osobie z niepełnosprawnością.
Numer telefonu pracowników portierni – 32 780-91-00.
Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju
Wejście do siedziby jastrzębskiej prokuratury dla osób z niepełnosprawnością prowadzi bezpośrednio z parkingu od ulicy Północnej. Wejście to dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym dla osób na wózkach inwalidzkich, i prowadzi do pomieszczeń znajdujących się w przyziemiu budynku. Na kondygnacji tej znajdują się pomieszczenia biurowe, w których przyjmowane są osoby z niepełnosprawnością.
Toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością znajduje się w głębi korytarza na prawo od wejścia z parkingu.
Numer telefonu do pracowników udzielających wsparcia osobom z niepełnosprawnością to 32 475-97-10.
Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach
Wejście do Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach znajduje się we frontowej części budynku i zostało ono wyposażone w podjazd dla osób z niepełnosprawnością. Przy wejściu tym znajdują się również dwa ogólnodostępne miejsca parkingowe, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.
W budynku znajdują się dwie toalety dla osób niepełnosprawnych: na parterze i na I piętrze w korytarzu, na lewo od wejścia głównego. W budynku zainstalowano również dźwig osobowy, umożliwiający osobom z niepełnosprawnością na dostęp do pomieszczeń na I piętrze.
Wsparcia osobom z niepełnosprawnością udzielają pracownicy biura podawczego pod numerem 32 768-54-00 w. 113 lub 114.
Prokuratura Rejonowa w Raciborzu
Wejście na teren obiektu dla osób niepełnosprawnych znajduję się z tyłu budynku, w którym siedzibę ma Prokuratura Rejonowa w Raciborzu.
Budynek wyposażony jest w windę osobową, przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
Odpowiedzialnymi za udzielenie niezbędnej pomocy są pracownicy biura podawczego, dostępni pod numerem telefonu 32 415-28-27 wew. 10.
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej
Wejście do rudzkiej prokuratury usytuowane jest przy wschodniej elewacji budynku. Wejście to pozwala na dostęp do przedsionka, w którym osoba niepełnosprawna ruchowo może wezwać pracownika portierni do udzielenia pomocy w pokonaniu schodów wejściowych na parter budynku, przy pomocy schodołazu gąsienicowego.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze, na wprost wejścia głównego.
Wsparcia osobom z niepełnosprawnością udzielają w pierwszej kolejności pracownicy portierni, następnie pracownicy sekretariatu pod numerem telefonu 32 788-15-20.
Prokuratura Rejonowa w Rybniku
Wejście do budynku znajduje się na poziomie gruntu, bezpośrednio z parkingu.
Na parkingu, przy wejściu głównym, znajduje się ogólnodostępne miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Budynek wyposażony jest w windę osobową, przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się w głębi korytarza, na lewo od wejścia głównego.
Osobom z niepełnosprawnością pomocy udzielają pracownicy ochrony i biura podawczego pod numerem 32 755-90-20 w.133 lub 217.
Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim
Wejście do budynku znajduje się od północnej strony budynku. Przy wejściu tym znajduje się dzwonek do przywoływania pracownika portierni, który ma obowiązek pomóc osobie niepełnosprawnej w pokonaniu schodów wejściowych, za pomocą platformy przyschodowej.
Numer telefonu do pracownika odpowiedzialnego za pomoc osobom z niepełnosprawnością to 32 455-29-12 w. 208.
W jednostce brak jest toalet dostosowanych dla osób z niepełnosprawnością.
Prokuratura Rejonowa w Zabrzu
Wejście do budynku prowadzi bezpośrednio z poziomu gruntu i umożliwia dostęp osobom niepełnosprawnym ruchowo i poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Czynności z udziałem osób z niepełnosprawnością prowadzone są w pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynku.
Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z pomocy pracowników prokuratury pod numerem 32 271-32-91.
Prokuratura Rejonowa w Zabrzu nie dysponuje toaletą dla osób z niepełnosprawnością.
Prokuratura Rejonowa w Żorach
Prokuratura Rejonowa w Żorach umiejscowiona jest na V piętrze budynku biurowego. Dostęp osobom z niepełnosprawnością zapewnia zamontowana winda osobowa. Zarówno wejście do budynku, jak również komunikacja na poziomie V piętra umożliwia poruszanie się osób z dysfunkcją narządu ruchu oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich.
W siedzibie Prokuratury Rejonowej w Żorach brak jest toalet dla osób z niepełnosprawnością.
Wsparcia osobom z niepełnosprawnością udzielają pracownicy Prokuratury pod numerem telefonu 32 435-07-55.
Tłumacz języka migowego
Osobom niesłyszącym oraz osobom, które mają trudności w komunikowaniu się, i które potrzebują w związku z tym wsparcia w kontaktach, umożliwia się skorzystanie przy załatwianiu spraw w jednostkach prokuratury okręgu gliwickiego z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza - przewodnika.
Wolę skorzystania ze świadczenia należy zgłosić do właściwej prokuratury co najmniej na trzy dni robocze przed tym zdarzeniem. W celu jego zorganizowania
w informacji należy wskazać:
- dane kontaktowe (np. adres, e-mail, nr telefonu osoby pomagającej osobie niesłyszącej lub która ma trudności w komunikowaniu się);
- przedmiot zgłoszenia do prokuratury;
- możliwy termin stawienia się w prokuraturze.
Osoby odpowiedzialne za zapewnienie tłumacza języka migowego
w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach dostępne są pod numerem telefonu:
32 78 09 100 wew. 220 lub 032 78 09 141.
Osoby odpowiedzialne za powyższe w poszczególnych jednostkach rejonowych okręgu gliwickiego ujawnione są pod poszczególnymi linkami poniżej.
Nazwa prokuratury |
Numer telefonu, e-mail |
Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód w Gliwicach |
32 78 09 100 wew.159 lub 253 lub 248 |
Prokuratura Rejonowa Gliwice-Zachód w Gliwicach |
32 78 09 100 wew. 483 lub wew. 223 |
Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju |
32 47 59 710 wew. 42 |
Prokuratura Rejonowa w Raciborzu |
32 41 52 827 wew. 22 lub wew. 36 |
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej |
32 78 81 520 wew. 133 lub wew. 221 |
Prokuratura Rejonowa w Rybniku |
32 75 59 020 wew. 135 |
Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach |
32 76 85 400 wew. 135 |
Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim |
32 45 52 911 wew. 135 lub 215 |
Prokuratura Rejonowa w Zabrzu |
32 271-32-91 wew. 136 |
Prokuratura Rejonowa w Żorach |
32 43 50 755 wew.33 |
Materiały
Raport o stanie dostępności podmiotu publicznego - stan na 1.01.2021 r.Raport_o_stanie_dostępności_podmiotu_publicznego_2021.PDF 0.16MB
- Pierwsza publikacja:
- 28.03.2022 11:03 Piotr Grzesik
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Piotr Grzesik/prok. Kamil Rogoziński
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Prokuratura bez barier | 11.0 | 17.05.2024 14:52 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 10.0 | 27.03.2023 13:56 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 9.0 | 27.03.2023 13:51 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 8.0 | 22.03.2023 13:22 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 7.0 | 22.03.2023 11:48 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 6.0 | 22.12.2022 09:09 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 5.0 | 22.12.2022 09:07 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 4.0 | 22.12.2022 08:43 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 3.0 | 14.12.2022 12:19 Piotr Grzesik |
Prokuratura bez barier | 2.0 | 01.04.2022 10:54 Joanna Bogucka |
Prokuratura bez barier | 1.0 | 28.03.2022 11:03 Piotr Grzesik |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP