Sposób przyjmowania i załatwiania spraw
Godzinami urzędowania w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach i w podległych prokuraturach rejonowych w dni robocze są:
- od poniedziałku do piątku godziny 7.30-15.30.
W Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach interesantów przyjmuje się:
- w każdy poniedziałek w godzinach od 10.00 do 14.00 i od 15.30 do 16.30;
- od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00.
W jednostkach prokuratury okręgu gliwickiego kierownicy jednostek, ich zastępcy lub wyznaczeni prokuratorzy przyjmują obywateli w sprawach skarg i wniosków w każdy poniedziałek (za wyjątkiem ustawowo wolnego od pracy), w godzinach od 14.00 do 16.00.
Wyznaczeni prokuratorzy przyjmują interesantów w sprawach nie rejestrowanych w Prokuraturze Rejonowej w Tarnowskich Górach w dniach urzędowania prokuratury w godzinach od godziny 10.00 do godziny 14.30
Osoby zainteresowane przyjęciem w sprawie skarg i wniosków powinny z wyprzedzeniem uzgodnić telefonicznie w sekretariacie jednostki termin spotkania oraz podać przedmiot skargi lub wniosku.
Informacje o zdarzeniach, skutkujących obowiązkiem podjęciem przez jednostki prokuratury przewidzianych prawem działań, mogą pochodzić od pokrzywdzonego lub osoby trzeciej, z publikacji w mediach oraz od Policji i innych organów.
Każda sprawa wpływająca do prokuratury jest rejestrowana w stosownym repertorium lub rejestrze, w kolejności wpływu.
Sprawy są prowadzone przez prokuratora, bądź nadzorowane przez niego w przypadku prowadzenia przez Policję lub inne uprawnione organy.
Każda ze spraw jest sprawą indywidualną i podlega ocenie prokuratora, który decyduje o sposobie jej załatwienia w oparciu o obowiązujące przepisy.
Pisma do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach i jednostek podległych można składać:
- osobiście w biurze podawczym;
- wyslać za pośrednictwem poczty;
- za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
Metody dostarczania dokumentów elektronicznych do Urzędu:
- Przekazanie dokumentu poprzez wypenienie formularza bądź dołączenie podpisanego dokumentu on-line na stronie Elektronicznego Urzędu Podawczego;
- Dostarczenie dokumentów w godzinach pracy urzędu (8:00-15:00) do Biura Podawczego instytucji mieszczącego się po wejściu do budynku (po prawej stronie) przy ul. Dubois 16 w Gliwicach, na następujących nośnikach danych:
- Pamięć masowa USB 1.1 lub 2.0
- Płyta CD-R, DVD-R
Wymienione nośniki muszą mieć możliwość zapisu Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Wymagania dla dokumentów elektronicznych dostarczanych do Urzędu:
- Dokumenty elektroniczne muszą być podpisane ważnym, kwalifikowanym podpisem cyfrowym w formacie Xades-Bes
- Akceptowalne formaty załączników to: DOC, RTF, XLS, CSV, TXT, GIF, TIF, BMP, JPG, PDF, ZIP
- Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednego formularza (dokumentu elektronicznego) nie może przekroczyć 5MB.
- Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.
SPRAWY KARNE
W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego, wymienione w Kodeksie karnym i innych ustawach, prokuratura podejmuje działania z urzędu, przy czym w sprawach o przestępstwa wnioskowe warunkiem prowadzenia postępowania przygotowawczego jest uzyskanie od osoby uprawnionej wniosku o ściganie sprawcy czynu zabronionego.
Informacja o przestępstwie dociera do prokuratury poprzez zgłoszenie o przestępstwie pochodzące od pokrzywdzonego lub od osoby trzeciej, w drodze osobistego lub pisemnego zawiadomienia, poprzez publikacje w mediach oraz za pośrednictwem Policji.
Pisemne zawiadomienia o przestępstwie i wszelkie pisma procesowe można składać osobiście w biurach podawczych prokuratur okręgu gliwickiego w godzinach urzędowania jednostek lub kierować za pośrednictwem poczty na adres: Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, ul. Dubois 16 lub na adresy prokuratur rejonowych.
Każde wpływające doniesienie rejestrowane jest w repertorium Ds według daty i kolejności wpływu i jest rozpatrywane w trybie określonym w Kodeksie postępowania karnego.
Postępowania przygotowawcze w sprawach o przestępstwa (w formie śledztwa lub dochodzenia) prowadzą osobiście prokuratorzy lub zlecają ich prowadzenie Policji albo innym organom, jednocześnie nadzorując te postępowania.
Sprawy karne kończą się sporządzeniem aktu oskarżenia, skierowaniem wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, umorzeniem postępowania, odmową wszczęcia, przekazaniem według właściwości do innej jednostki prokuratury, bądź sądu.
Jeśli natomiast zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania karnego i zakończenie go w jeden ze wskazanych wyżej sposobów, postępowanie takie zawiesza się na czas trwania przeszkody.
O dostępie do akt spraw karnych będących w toku decyduje prokurator na podstawie art. 156 § 5 kpk. Decyzję taką prokurator podejmuje w stosunku do stron postępowania oraz innych osób. Na odmowę udostępnienia akt w postępowaniu przygotowawczym stronom przysługuje zażalenie (art. 159 kpk) do prokuratora nadrzędnego.
Zasady uzyskiwania informacji z akt prokuratorskich zakończonych postępowań karnych reguluje ustawa z dnia 06 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) oraz ustawa z dnia 25 stycznia 1984 roku Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz.24 z późn. zm.).
SPRAWY CYWILNE i ADMINISTRACYJNE
Czynności w sprawach cywilnych i administracyjnych prokurator może podjąć na podstawie wniosków złożonych pisemnie lub ustnie do protokołu przez strony tych postępowań albo z urzędu (m.in. na podstawie informacji uzyskanych w prowadzonych postępowaniach karnych).
Sprawy cywilne rejestrowane są w repertorium Pc, sprawy administracyjne w repertorium Pa a sprawy dotyczące postępowań w sprawach nieletnich w repertorium Pn.
Sprawy cywilne i administracyjne kończą się skierowaniem pozwu, wniosku, sprzeciwu, bądź skargi do właściwego sądu lub organu administracji publicznej lub samorządowej.
Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu cywilnym lub administracyjnym.
Prokurator ocenia samodzielnie przesłanki uzasadniające inicjowanie przez niego postępowania cywilnego lub zgłoszenie w nim udziału. Jeżeli w postępowaniu przed sądem strony mają zapewnioną ochronę prawną, udział prokuratora w postępowaniu mogą uzasadniać wyjątkowe okoliczności
W sprawach z zakresu prawa rodzinnego prokurator wytacza powództwo zwłaszcza wówczas, gdy osoba uprawniona na skutek nieporadności lub z innych ważnych względów nie jest w stanie dochodzić swoich roszczeń bądź też uchyla się od ich dochodzenia ze szkodą dla interesu społecznego.
W sprawach o roszczenia pracownika ze stosunku pracy lub z zakresu ubezpieczenia społecznego wystąpienie prokuratora z wnioskiem do sądu pracy lub przystąpienie do toczącego się postępowania wskazane jest w szczególności, gdy:
- wskutek rażącego naruszenia prawa narażony został interes pracownika lub grupy pracowników albo sprawa wywołała poruszenie opinii publicznej lub ma charakter precedensowy,
- pracownik na skutek bezradności lub wyjątkowej sytuacji życiowej nie jest w stanie dochodzić swoich praw,
- rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z ujawnieniem przez pracownika przestępstwa w zakładzie pracy albo z powodu wyrażonej przez niego społecznie uzasadnionej krytyki zakładu pracy lub osób pełniących w zakładzie funkcje kierownicze lub związkowe,
- wskutek rażących zaniedbań zakładu pracy pracownik poniósł szkodę z powodu nieotrzymania świadczenia należnego z ubezpieczenia społecznego bądź nie otrzymał świadczeń pieniężnych przysługujących mu z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Prokurator bierze udział w postępowaniu administracyjnym lub w innych postępowaniach, w których ustawa przewiduje jego udział, jeżeli wymaga tego ochrona praworządności – zwłaszcza gdy naruszenie prawa lub bezczynność organu narusza interes Rzeczypospolitej Polskiej, podstawowe prawa obywatela lub gdy strona z jakichkolwiek powodów nie jest w stanie chronić swoich praw.
Prokurator podejmuje czynności w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, gdy poweźmie wiarygodną wiadomość o naruszeniu prawa w toku tego postępowania lub gdy ze względu na społeczny wydźwięk albo charakter sprawy uzna, że jego udział jest wskazany.
- Pierwsza publikacja:
- 28.03.2022 13:02 Piotr Grzesik
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Joanna Bogucka/prok. Kamil Rogoziński
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Sposób przyjmowania i załatwiania spraw | 4.0 | 25.09.2024 15:03 Piotr Grzesik |
Sposób przyjmowania i załatwiania spraw | 3.0 | 25.09.2024 15:02 Piotr Grzesik |
Sposób przyjmowania i załatwiania spraw | 2.0 | 04.12.2023 11:39 Piotr Grzesik |
Sposób przyjmowania i załatwiania spraw | 1.0 | 28.03.2022 13:02 Piotr Grzesik |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP