W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania pozakarne w sprawie umów opcyjnych dotyczących akcji spółek węglowych

08.08.2022

W 2019 r. w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach, na podstawie materiałów prowadzonego postępowania przygotowawczego, podjęto działania cywilistyczne w związku z masowym zawieraniem przez Real Estate Inwestorbp spółka z o.o. S.K.A., umów opcyjnych dotyczących akcji spółek węglowych. Na bazie tych umów spółka konstruowała roszczenia przeciwko emerytowanym górnikom o zapłatę kary umownej, które kierowała do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej. Sąd ten wydawał nakazy zapłaty z weksla rażąco wygórowanej kary umownej. W oparciu o ustalenia toczącego się śledztwa dokonano uogólniającej oceny działań spółki Real Estate Inwestorbp Spółka z o.o. S.K.A., co dało podstawy do opracowania skargi nadzwyczajnej, jako właściwej reakcji na naruszenie prawa przez Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach

W okresie od 2021 r. do chwili obecnej skierowano do Prokuratora Generalnego 41 wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Sąd Najwyższy do tej pory uwzględnił 31 skarg Prokuratora Generalnego w ten sposób, że uchylił zaskarżone nakazy zapłaty i przekazał sprawy do ponownego rozpoznania sądom właściwym miejscowo, w części Sądowi Rejonowemu w Białej Podlaskiej.

 

Po ustaleniu, że doszło do uchylenia nakazów zapłaty Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zgłaszała udział w ponownych postępowaniach z powództwa Real Estate Inwestorbp Spółka z o.o. S.K.A. W sprawach tych wnioskuje się o oddalenie żądania zasądzenia zapłaty. Do tej pory zakończono oddaleniem powództwa 6 postępowań, zgodnie z wnioskiem prokuratora.    

Podkreślić należy, iż negatywne skutki działań Real Estate Inwestorbp Spółka z o.o. S.K.A były bardzo daleko idące. W dwóch sprawach zainicjowane przez spółkę postępowania egzekucyjne doprowadziłyby do utraty przez dłużników mieszkań, które zajmowali. W jednym przypadku działania prokuratora doprowadziły do oddalenia powództwa, w drugim postępowanie nie zostało zakończone z uwagi na śmierć pokrzywdzonego.

{"register":{"columns":[]}}