PR w Tarnowskich Górach zawiadamia na podstawie art. 131 § 2 k.p.k. osoby pokrzywdzone w sprawie PR 4 Ds. 1016.2018
28.12.2021
Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach zawiadamia na podstawie art. 131 § 2 k.p.k. osoby pokrzywdzone w sprawie PR 4 Ds. 1016.2018 przeciwko Teresie Kalla podejrzanej o przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. i art. 270 § 1 k.k. przy zast. art. 65 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. oraz Andrzejowi Górnemu podejrzanemu o czyn z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. i art. 270 1 k.k., że do Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach Wydział Kamy został skierowany akt oskarżenia przeciwko w/w.
W związku z powyższym pokrzywdzonym przysługują następujące uprawnienia:
1. Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 k.p.k.).
2. Pokrzywdzony, a także prokurator, zgodnie z art. 49a k.p.k., może aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 k.k. (wniosek o naprawienie wyrządzonej przestępstwem szkody w całości lub części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Sąd może w warunkach określonych w art. 46 § 2 k.k. orzec nawiązkę zamiast obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za krzywdę. Orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia albo nawiązki nie stoi na przeszkodzie dochodzenia niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego (art. 46 § 3 k.k.).
3. Jeżeli nie ma zastosowania art. 46 k.k. sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku , o którym mowa w art. 335 k.p.k., od naprawienia szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Uwzględnienie wniosku jest możliwe tylko wówczas, jeżeli nie sprzeciwi się temu pokrzywdzony, (art. 343 § 1 i 2 k.p.k.).
4. Na wniosek pokrzywdzonego, złożony przed rozpoczęciem przewodu sądowego, umarza się postępowanie w sprawie o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, a także o występek przeciwko mieniu zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, jak również występek określony w art. 157 § 1 k.k., gdy sprawca nie był uprzednio karany za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy, pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie (art. 59a § 1 k.k.). Jeżeli czyn został popełniony na szkodę więcej niż jednego pokrzywdzonego, warunkiem umorzenia jest pojednanie się i naprawienie przez sprawcę szkody oraz zadośćuczynienie za wyrządzona szkodę w stosunku do wszystkich pokrzywdzonych (art. 59a § 2 k.k.).
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach
Anna Juśkiewicz