W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i aresztowania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem korzyści majątkowych w oparciu o nierzetelną dokumentację księgową spółek

13.11.2023

Wydział 2 ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Gliwicach przejął do dalszego prowadzenia śledztwo Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw polegających na doprowadzeniu różnych podmiotów, w tym banków, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez przedkładanie poświadczających nieprawdę dokumentów i oświadczeń, nadużycie uprawnień i przez niedopełnienie obowiązków w procesie działalności gospodarczej, podejmowanie decyzji finansowych, które to doprowadziły do wyłudzenia mienia wielkiej wartości w łącznej kwocie nie mniejszej niż 13.000.000 zł.

Ważny komunikat

Czynności operacyjne i procesowe w sprawie prowadzą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach Delegatura w Rybniku. 

W toku śledztwa ustalono, że Michał K. i inne współpracujące z nim osoby, dokonywali zakupu udziałów już istniejących w obrocie gospodarczym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a następnie ustanawiano władztwo poprzez stosowne zapisy w KRS dla osób wytypowanych do Zarządu.  

Kolejno, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przedstawiając stwierdzające nieprawdę dokumenty związane z prowadzeniem konkretnej spółki, prezesi Zarządu, a de facto Michał K. uzyskiwali kredyty w bankach spółdzielczych i komercyjnych, a także zawierali umowy leasingowe na różnego rodzaju sprzęty umożliwiające produkcję.

Zarówno uzyskane na podstawie umów kredyty, pożyczki czy też, leasingi nie były spłacane. Spółki natomiast z uwagi na niegospodarność, złe zarządzanie, stawiano w stan upadłości.

W niniejszym postępowaniu przygotowawczym ustalono podmioty gospodarcze, pomiędzy którymi regularnie dochodziło do transakcji, przelewów finansowych, jak i przenoszenia pomiędzy nimi składników majątkowych w momencie kiedy kondycja danej jednostki była niezadowalająca.

Jak ustalono, wszystkimi wymienionymi spółkami realnie zarządzał Michał K. natomiast osoby, które były powoływane na członków zarządu, poszczególnych spółek, to w większości pracownicy produkcji, którzy nie posiadali stosownej wiedzy do zarządzania podmiotami gospodarczymi. Mieli oni jedynie wykonywać polecenia wydawane przez Michała K., który podejmował decyzje finansowe odnośnie prowadzenia, działalności gospodarczej wskazanych wyżej Spółek, zaciągał zobowiązania finansowe w postaci kredytów czy też zawierał umowy leasingu.

Prowadzeniem spółek pod kątem procedury księgowej zajmowało się biuro rachunkowe, należące do adwokata Błażeja M. i Zenona M..

Czas zdarzeń przestępczych objęty postanowieniem o przedstawieniu zarzutu to okres od maja 2013 r. do grudnia 2021 r.

W toku śledztwa zatrzymano sześć osób, którym przedstawiono szereg zarzutów , w tym z art. 258 § 1 k.k. , z art.  296 § 1 i § 2 i 3 k.k. w zb. z art. 18 § 1 k.k. w zw. z art. 296 § 1  i § 3 k.k. przy zastosowaniu art. 11 § 2 k.k. i art. 65 § 1 k.k. oraz z art. 286  § 1 k.k. w zb. z art. 294 § 1 k.k.  i art. 297 § 1 k.k. przy zastosowaniu art. 11 § 2 k.k. i art. 65 § 1 k.k.

Sąd Rejonowy w Gliwicach na wniosek prokuratora zastosował wobec trzech podejrzanych, tj. Michała K., Zenona M, Błażeja M. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Postępowanie pozostaje w toku.

{"register":{"columns":[]}}