W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie PO I Ds. 125.2019 przeciwko Ryszardowi C. dotyczący tzw. „kilometrówek”.

18.12.2024

Prokuratura Okręgowa w Zamościu w dniu 18 grudnia 2024r. skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie o sygn. PO I Ds.125.2019 akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi C., któremu zarzucono popełnienia przestępstwa wyczerpującego dyspozycję art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

Akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi C. w sprawie PO I Ds. 125.2019

Postępowanie przygotowawcze w przedmiotowej sprawie zostało zainicjonowane zawiadomieniem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), w którym wskazano, iż przeprowadzone przez ten organ czynności uprawdopodobniły, iż w okresie od lipca 2009r. do czerwca 2014r. doszło do doprowadzenia Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości przez posła VII i VIII kadencji tego Parlamentu – podczas  procedury ubiegania się o zwrot kosztów podróży.

Przeprowadzone w sprawie czynności dowodowe skutkowały, wydaniem i ogłoszeniem Ryszardowi C. zarzutu popełnienia przestępstwa na szkodę Parlamentu Europejskiego. Czynności związane z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu zarzutów, poprzedzone były skierowanie w lutym 2024r. wniosku do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Ryszardowi C. W związku z wygaśnięciem mandatu w/w w lipcu 2024r. wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów i w sierpniu 2024r. wykonano z podejrzanym czynności procesowe.

Ogłoszony Ryszardowi C. zarzut, który finalnie stanowi treść aktu oskarżenia, dotyczy doprowadzenia w okresie od  10 czerwca 2009r. do 12 listopada 2013r. w Warszawie, Brukseli i Strasburgu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 203.167 Euro, poprzez podanie nieprawdy w sporządzonych i podpisanych dokumentach, co do miejsca zamieszkania w kraju, a następnie złożenia we wskazanym powyżej okresie 243 wniosków o zwrot kosztów podróży, w których podano nieprawdę, co do odbywanych podróży służbowych, przejechanego kilometrażu oraz pojazdów jakimi miały się one odbywać, co skutkowało wprowadzeniem w błąd osób odpowiedzianych w Parlamencie  Europejskim za podejmowanie decyzji w przedmiocie zwrotu wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych i nienależną wypłatą zwrotu wydatków w wyżej wymienionej kwocie, tj. czynu wyczerpującego dyspozycję art. 286 §1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

Łączna wartość  szkody powstałej w wyniku przedmiotowego przestępstwa  wyniosła  854.642,30 zł - odpowiadającej kwocie 203.167 Euro w dacie popełnienia czynu. Powyższe zostało potwierdzone stanowiskiem zarówno Parlamentu Europejskiego jak i Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Jednocześnie z poczynionych ustaleń wynika, że podejrzany zwrócił dotychczas pokrzywdzonej instytucji kwotę 104.517,66 Euro (439.663,98 zł).

Ryszard C. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył  krótkie wyjaśnienia, w których zanegował fakt popełnienia zarzuconego mu przestępstwa, wskazując, iż ewentualne stwierdzone nieprawidłowości miały charakter omyłek.

Przestępstwo zarzucone oskarżonemu  zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 15 lat.

Rzecznik Prasowy 
Prokuratury Okręgowej w Zamościu
prokurator Rafał Kawalec

{"register":{"columns":[]}}