W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie sygn. 3025-1.Ds.115.2023 przeciwko 15 osobom zajmującym się organizacją nielegalnego przekraczania granicy RP.

08.07.2024

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko 15 osobom – obywatelom Turkmenistanu, oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się procederem organizowania cudzoziemcom przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone pod nadzorem tut. Prokuratury przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej PSG w Sławatyczach.

Komunikat w sprawie o przemyt ludzi

Dział do Spraw Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej Prokuratury Okręgowej w Zamościu w dniu 28 czerwca 2024r., skierował do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia wobec 15 osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw wyczerpujących dyspozycję m.in. art. 258 § 1  k.k., art. 264 § 3 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. i inne.

Podstawą wszczęcia niniejszego postępowania przygotowawczego były materiały procesowe, pozyskane przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej - Placówkę Straży Granicznej w Sławatyczach, wskazujące na uzasadnione podejrzenie funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem organizowania cudzoziemcom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej, z zamiarem dotarcia docelowo do innych krajów Europy Zachodniej.

Niniejsze postępowanie objęło łącznie 15 osób – obywateli Turkmenistanu, którym przedstawiono zarzuty popełnienia w/w przestępstw. Osoby objęte przedmiotowym postępowaniem działały w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie różnych miejscowości Polski i terytorium Republiki Białorusi, której celem była organizacja wbrew obowiązującym przepisom i poza wyznaczonymi punktami kontrolnymi, przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej migrantom nie posiadającym dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy oraz pobytu na terytorium Polski, a następnie w  koordynowaniu ich transportu przez terytorium Polski do granicy z Republiką Federalną Niemiec. Działalność grupy była prowadzona na kierunku przerzutowy zwanym „szlakiem białoruskim”.  Migranci byli dowożeni w rejon granicy polsko – białoruskiej, którą następnie pieszo przekraczali nielegalnie poza terenem przejść granicznych. Następnie byli odbierani po stronie polskiej przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące i transportowani samochodami do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej.

Przestępczy proceder funkcjonował w okresie od stycznia 2023r. do października 2023r.

Większość podejrzanych, w toku przeprowadzonych przesłuchań przyznała się do popełnia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia, w których opisali swój udział w przestępczym procederze. 9 podejrzanych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze uzgodnionej z prokuratorem nadzorującym śledztwo.

W toku śledztwa wobec 14 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. 

Czyny związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone są karami pozbawienia wolności do 5 lat, natomiast czyny związane z organizowaniem przekraczania granicy RP wbrew przepisom – karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy 
Prokuratury Okręgowej w Zamościu
prokurator Rafał Kawalec

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}