W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją hurtowych ilości wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej

13.06.2022

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną dystrybucją suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej, w dniu 7 czerwca 2022 roku funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymali siedem osób.

Baner przedstawiający młotek

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2020 roku do 9 maja 2021 roku na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, działała zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na  uzyskiwaniu korzyści majątkowych z dystrybucji i przechowywania, a następnie wywozu w głąb kraju hurtowych ilości wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej. 

Susz tytoniowy nabywany był na terenie kraju, m.in. w powiecie biłgorajskim od rolników uprawiających tytoń, a następnie był przewożony do różnych miejscowości na terenie kraju, w tym między innymi do Dzierżoniowa, Staszowa, Płocka, gdzie był krojony, pakowany w worki i następnie dystrybuowany na terenie kraju ( do rożnych województw) oraz do kolejnych odbiorców.

Jak ustalono, w przedmiotowej sprawie doszło do wyrządzenia czynami zabronionymi uszczuplenia należności publicznoprawnych (podatku akcyzowego) stanowiącego mienie wielkiej wartości w kwocie 78 639 681 złotych. 

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych. 

Po wykonaniu z ich udziałem czynności procesowych, w dniu 8 czerwca 2022 roku wobec 6 podejrzanych skierowano do Sądu Rejonowego w Zamościu wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednego podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 000 złotych oraz dozoru Policji. 

W dniu 9 czerwca 2022 roku Sąd Rejonowy w Zamościu uwzględnił złożone wnioski i zastosował tymczasowy areszt wobec 6 podejrzanych. 

Obecnie w śledztwie status podejrzanych posiada 38 osób. 

Za popełnienie zarzucanych podejrzanym czynów, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
 

{"register":{"columns":[]}}