Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi
10.12.2021
W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy, funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej w dniu 7 grudnia 2021 roku zatrzymali siedem osób.
Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Nadto w rozpracowaniu grupy brał udział Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.
Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od 3 lipca 2019 r. do 8 stycznia 2021 r., w Białej Podlaskiej oraz Terespolu działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na uchylaniu się od opodatkowania poprzez sprowadzanie z Republiki Białorusi na obszar Unii Europejskiej, nabywanie, przechowywanie, przewożenie, pomoc w zbyciu i ukrywanie pochodzących z przemytu celnego wyrobów tytoniowych nieoznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy. Sprawcy organizowali załadunek papierosów bez oznaczeń polskimi znakami skarbowymi akcyzy w wagony pociągów towarowych. Następnie po przekroczeniu granicy państwowej w kolejowym przejściu granicznym w Terespolu, wprowadzone na terytorium Polski papierosy były wyjmowane z wagonów w miejscach do tego celu specjalnie wytypowanych na terenie lokalnych portów przeładunkowych. Po umieszczeniu ich w pojazdach, członkowie grupy przewozili wyroby tytoniowe do określonych miejsc ich przechowywania, a w dalszej kolejności towar ten dystrybuowali na terenie całego kraju.
Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy sprowadzali, nabywali, przechowywali i przewozili wyroby akcyzowe w postaci nie mniej niż 480 000 paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w postaci należnego cła w wysokości 280 351 złotych, należnego podatku VAT w wysokości 2 141 296 złotych oraz należnego podatku akcyzowego w wysokości 8 542 911 złotych.
Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Nadto, w trakcie przeszukania, u jednego z podejrzanych ujawniono 3 722,2 grama netto ziela konopi innych niż włókniste, 425,9 grama chloropentedronu oraz broń palną w postaci pistoletu gazowego kal. 9 mm, co stanowiło podstawę do przedstawieniu zarzutów posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach i posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej.
Wobec sześciu osób zatrzymanych, wśród których były osoby pełniące rolę kierowniczą w grupie, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Wobec jednej osoby zatrzymanej, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w kwocie 20 000 złotych.