W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi

24.01.2022

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy, w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi

W związku z działalnością międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Placówki Straży Granicznej w Hrebennem, Centralnego Biura Śledczego Zarządu w Rzeszowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu w dniu 18 stycznia 2022 roku zatrzymali dziewięć osób.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu wraz z Placówką Straży Granicznej w Hrebennem.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od października 2019 roku do listopada 2021 roku na terenie woj. mazowieckiego i innych miejscowościach na terenie kraju, na terytorium Republiki Białorusi i Litwy, działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na przemycie z terytorium Białorusi i Litwy wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Następnie tak przemycone papierosy były dystrybuowane na terenie kraju. Na czele grupy stały dwie osoby, które kierowały przestępczym procederem.

Ustalono, że sprawcy sprowadzili na terytorium Polski, a następnie dokonywali przechowywania i przewożenia transportem samochodowym wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy w ilości nie mniejszej niż 982 926 paczek o wielkiej wartości rynkowej 13 895 962,45 złotych. Narazili w ten sposób Skarb Państwa i budżet Wspólnoty Europejskiej na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie 17 844 917 złotych oraz cła w kwocie nie mniejszej niż 485 223 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podczas przesłuchania nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień.

Wobec 6 osób zatrzymanych, Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował na wniosek prokuratora środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w łącznej kwocie 160 000 złotych.

Za popełnienie zarzucanych podejrzanym czynów, grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}