W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejska deklaracja w sprawie edukacji globalnej do 2050 r.

Nowa Europejska deklaracja w sprawie edukacji globalnej została przyjęta przez państwa europejskie na Kongresie Edukacji Globalnej w Dublinie 3-4 listopada 2022 r. Będzie wyznaczać ich wspólny kierunek działania w tej dziedzinie aż do 2050 r.

Człowiek trzymający globus w dłoniach i napis

Edukacja globalna to część edukacji obywatelskiej, która uświadamia odbiorców o  istnieniu powiązań i współzależności kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych łączących państwa w skali globalnej. Przygotowuje do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej społeczności międzynarodowej. Uświadamianie obywateli o procesach zachodzących w świecie prowadzi do kształtowania pozytywnych postaw społecznych, pobudza krytyczne myślenie oraz zachęca do angażowania się na rzecz tworzenia bardziej sprawiedliwego świata dla wszystkich. Tym samym edukacja globalna realizuje również cele zrównoważonego rozwoju określone w Agendzie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

W czerwcu 2021 r. sekretariat Global Education Network Europe (GENE) rozpoczął proces ustanowienia nowej Europejskiej deklaracji w sprawie edukacji globalnej do 2050 r

Poprzednia Deklaracja edukacji globalnej została przyjęta przez rządy, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, samorządy, władze lokalne i parlamentarzystów z państw członkowskich Rady Europy podczas Europejskiego Kongresu Edukacji Globalnej w Maastricht 15-17 listopada 2002 r. W związku z gwałtownymi zmianami globalnymi w ostatnim dwudziestoleciu, nowymi zjawiskami i wyzwaniami, a także szybkim rozwojem technologii, zaistniała potrzeba określenia nowych kierunków, w których powinna zmierzać edukacja globalna realizowana w Europie.

W proces sformułowania nowej Deklaracji zostali włączeni przedstawiciele administracji rządowej, organizacje międzynarodowe (Komisja Europejska, UNESCO, OECD, UNECE oraz Centrum Północ-Południe Rady Europy), organizacje młodzieżowe, samorządy lokalne i regionalne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz środowisko akademickie z państw europejskich. Treść deklaracji została również konsultowana z przedstawicielami państw Globalnego Południa, by uwzględnić również ich perspektywę w dążeniu do globalnego rozwoju.

Wypracowana nowa Europejska deklaracja w sprawie edukacji globalnej jest długoterminową, wspólną wizją dla realizacji edukacji globalnej. Stanowi ona odpowiedź dla wyzwań rozwojowych obecnych czasów, a jej realizacja na gruncie europejskim ma przyczynić się do zmniejszenia globalnych nierówności, a także osiągnięcia przez świat określonych w Agendzie 2030 ONZ celów zrównoważonego rozwoju.

Polska do tekstu Deklaracji zgłosiła oświadczenie dotyczące interpretacji sformułowania „równość płci” jako równości kobiet i mężczyzn.

W załącznikach prezentujemy angielskojęzyczną wersję Deklaracji oraz jej tłumaczenie na język polski. W konsultacjach przełożenia dokumentu na język polski było zaangażowane Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Grupa Zagranica – federacja polskich organizacji pozarządowych realizujących projekty z zakresu współpracy rozwojowej i edukacji globalnej. Dziękujemy partnerom za ich cenny wkład i udział w procesie tłumaczenia dokumentu.

Więcej informacji o Kongresie Edukacji Globalnej oraz nowej Deklaracji w sprawie edukacji globalnej znajduje się na stronie GENE

Materiały

Europejska deklaracja w sprawie edukacji globalnej w języku polskim
DeklaracjaEG​_2050​_PL.pdf 0.73MB
Oświadczenie Polski do Europejskiej deklaracji w sprawie edukacji globalnej
Oświadczenie​_PL​_dot​_EDEG2050.pdf 0.35MB
Europejska deklaracja w sprawie edukacji globalnej w języku polskim
DeklaracjaEG​_2050​_PL.docx 0.06MB
Europejska deklaracja w sprawie edukacji globalnej w języku angielskim
GE2050-declaration​_EN.pdf 0.92MB
{"register":{"columns":[]}}