Decyzje rządu
-
24.12.2024Projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocyProjekt przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku. W aukcjach nabywana będzie dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju. Projekt dotyczy kwestii, które nie zostały uregulowane przez poprzedników.
-
24.12.2024Projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiejProjekt przewiduje ułatwienie funkcjonowania administracji morskiej oraz innych podmiotów, które uczestniczą w szeroko pojętej gospodarce morskiej. Chodzi o kwestie związane z zarządzaniem i postępowaniem z materiałami niebezpiecznymi, które zalegają na polskich obszarach morskich. Dotyczy to prowadzenia badań czy postępowania z zatopionymi materiałami niebezpiecznymi.
-
24.12.2024Projekt ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej PolskiejProjekt przewiduje przywrócenie historycznego wzoru proporca marynarki wojennej oraz wprowadzenie znaku szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widzialności. Pozostałe zmiany mają na celu uporządkowanie oraz doprecyzowanie dotychczas funkcjonujących przepisów.
-
24.12.2024Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnieniaProjekt przewiduje kompleksową modernizację instytucji rynku pracy. Chodzi o udoskonalenie funkcjonowania Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) i form aktywizacji zawodowej oraz podnoszenie umiejętności kadr gospodarki. Reforma została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy.
-
18.12.2024Rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroliNa listę firm, które podlegają strategicznej ochronie państwa trafi 6 nowych podmiotów. Chodzi m.in. o stacje telewizyjne Polsat oraz TVN. Zmiany wiążą się z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa. Bez zgody rządu nie będzie można ich przejąć lub kupić.
-
18.12.2024Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej PolskiejProjekt przewiduje regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Nowe rozwiązania zakładają m.in. wyższe kary za nielegalne powierzanie im pracy. Zaproponowane przepisy zakładają także usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację postępowań.
-
18.12.2024Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustawProjekt ustawy dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to w szczególności dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
-
18.12.2024Projekt ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej PolskiejZapisy zawarte w projekcie ustawy wzmocnią ochronę granicy poprzez przeciwdziałanie zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś, która w kooperacji z Rosją i międzynarodowymi grupami przestępczymi, organizuje przerzut migrantów do Unii Europejskiej. W tym celu wprowadzona zostaje możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o azyl. Nowe przepisy przewidują także dodatkowe przesłanki, które umożliwią pozbawianie statusu uchodźcy.
-
18.12.2024Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RPCelem nowych przepisów jest wyeliminowanie nieprawidłowości w polskim systemie wizowym. Identyfikacja tych nieprawidłowości została opisana m.in. w raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz w opracowanej przez międzyresortową grupę roboczą „Białej Księdze”. Zaproponowane rozwiązania wpisują się w założenia rządowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025–2030.
-
18.12.2024Uchwała w sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwaStan sądownictwa w Polsce, określany jako „kryzys praworządności”, wymaga systemowego rozwiązania i podjęcia działań naprawczych. W celu wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka konieczne jest usunięcie skutków kryzysu konstytucyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.