13. edycja: "Oda do nocy"
La Folle Journée (z franc. Szalony Dzień) to podtytuł zuchwałej sztuki Pierre’a Beaumarchais’go Wesele Figara – arcydzieła literatury światowej, które natchnęło Mozarta do skomponowania opery pod tym samym tytułem. Sztuka wyśmiewająca przestarzałe przywileje francuskiej arystokracji zainspirowała również Renégo Martina – animatora kultury i impresaria, organizatora licznych wydarzeń muzycznych – do stworzenia festiwalu, który wywrócił do góry nogami świat muzyki klasycznej, świat, który dotąd nie był tak naprawdę dostępny szerokiej publiczności. Festiwal La Folle Journée narodził się we Francji w 1995 roku i od chwili swojego powstania stanowi prawdziwą rewolucję w świecie muzyki klasycznej. Obecnie poza francuską (Nantes, Kraj Loary) i polską (Warszawa) edycją, odbywa się także w Japonii (Tokio). Rewolucyjna formuła festiwalu to zawrotna liczba krótkich koncertów odbywających w przeciągu kilku dni, atrakcyjny repertuar i przystępne ceny biletów – wszystko razem w spektakularny sposób przyciąga co roku do sal koncertowych rzesze nowych słuchaczy.
Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée de Varsovie), czyli polska edycja tego międzynarodowego festiwalu, powstała z inicjatywy Sinfonii Varsovii, orkiestry, która od początku gościła na festiwalu we Francji oraz uczestniczyła w wielu edycjach japońskich, rosyjskich i hiszpańskich. Każdego roku w ostatni pełny weekend września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie gromadzą się tysiące słuchaczy, którzy w czasie kilku dni mogą wybierać wśród dziesiątków wydarzeń. Szalone Dni Muzyki zbudowały sobie w kraju renomę największego święta muzyki klasycznej, na który zarówno melomani, jak i okazjonalni miłośnicy muzyki czekają przez cały rok. To jedyny w kraju festiwal, który łączy koncerty symfoniczne i kameralne w wykonaniu największych gwiazd światowych scen z szerokim programem edukacyjnym.
Więcej: https://szalonednimuzyki.pl
MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA PSM (wspierana wykonawczo przez uczniów z płockiej OSM) już po raz drugi zaprezentowała się podczas Szalonych Dni Muzyki (pierwszy raz w 2019 r.). W 2023 roku znalazła się wśród rekordowej do tej pory liczby orkiestr - przed Festiwalową publicznością zaprezentowało się 14 orkiestr symfonicznych, smyczkowych i dętych z Białegostoku, Bytomia, Częstochowy, Katowic, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Wrocławia, a także Warszawy i Krakowa w podwójnej reprezentacji. To ponad 900 młodych muzyków orkiestrowych, chórzystów i kilkunastu solistów, którzy mieli okazję – niektórzy często po raz pierwszy – wystąpili przed dużą, festiwalową publicznością.
Nasza orkiestra mogła zaprezentować aż dwa koncerty:
23 września 2023 r. (sobota) | Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie | koncert nr 30
Zaproponowany przez nas główny "nocny repertuar" organizatorzy podsumowali nazwą - GDY ROZUM ŚPI... - będącą niedopowiedzeniem tytułu ryciny autorstwa hiszpańskiego malarza Francisca Goi - "Gdy rozum śpi budzą się demony". W istocie to upiory, wampiry i ich pogromcy zasiedlają uniwersum naszych utworów:
RICHARD L. SAUCEDO Into Moonlight’s Mist [5’]
JOHAN DE MEIJ Journey in the Dark (cz. IV) z I Symfonii The Lord of the Rings [9’]
WOJCIECH KILAR Suita z filmu Dracula (opr. Grzegorz Duchnowski) [25’]
ALAN SILVESTRI Tematy z filmu Van Helsing (opr. Jan Valta) [12’]
https://szalonednimuzyki.pl/program/...
24 września 2023 r. (niedziela) | Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie | koncert nr 37
Wystąpiliśmy w kooperacji z Orkiestrą Dętą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu z muzyką filmową, w ramach koncertu - MAGIA SREBRNEGO EKRANU - w pięknej scenerii teatralnego zascenia, pod wspaniałymi, ogromnymi żyrandolami.
https://szalonednimuzyki.pl/koncert/magia-srebrnego-ekranu/