W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fontanny

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gołdapi ostrzega przed wchodzeniem do miejskich fontann.

 Fontanny instalowane poza budynkami m.in. w parkach mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Ma to miejsce w przypadku ich niewłaściwego zaprojektowania i utrzymania, a także niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich, w tym np. picia wody lub kąpieli oraz pływania w otwartym zbiorniku fontanny.

Zagrożenia dla zdrowia mogą się wiązać przede wszystkim z piciem wody z fontanny, jak też kąpielą lub zabawą w wodzie. Ryzyko to jest mniejsze gdy woda w fontannie jest dezynfekowana, gdy nie podlega recyrkulacji oraz gdy odpływ wody ze zbiornika następuje w krótkim czasie, maksymalnie kilku godzin. W przypadku gdy zbiornik tego rodzaju wykorzystywany jest jako brodzik, co bez uzdatniania wody nie powinno mieć miejsca, do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące mikroflorą powłok ciała, w tym S. aureus (gronkowiec złocisty) i dermatofity.

Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne powstające w wyniku obecności bakterii występującej w wyniku nagrzania wody do temperatury 25-45 stopni Celsjusza. Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu. Wysoka temperatura powietrza sprzyja chęci ochłodzenia się w wodzie, jednak im wyższa temperatura otoczenia tym namnażanie się pałeczek bakterii Legionella jest większe, a tym samym ryzyko zachorowania wzrasta. Innym  zagrożeniem mogą być skutki urazów m.in. skaleczenia spowodowane poślizgnięciem i upadkiem a naruszeniem powłok skórnych, co sprzyja powstawaniu zakażeń. Otwarta rana jest łatwym miejsce  wtargnięcia bakterii czy wirusów.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, zdatną do picia i kąpieli. Tymczasem wizualna czystość wody nie zawsze świadczy o jej czystości mikrobiologicznej.

Istotną rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają również źródła zewnętrzne takie jak: zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty, itp.) oraz ludzi, ponadto w fontannach z otwartym zbiornikiem woda może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych m. in. E. coli, enterokoki-paciorkowce kałowe, w wodzie mogą być również obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia -lamblia, Cryptosporidium).

Nadmienia się, że zgodnie z kompetencjami Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje jakość wody w wodociągach zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz przeznaczoną do kąpieli. W związku z tym, iż fontanny miejskie nie mają takiego przeznaczenia nie są nadzorowane.

Materiały

Fontanny nie są przeznaczone do kąpieli, lecz do podziwiania
ULOTKA​_-​_fontanny.doc 0.13MB
{"register":{"columns":[]}}