Suplementy diety, żywność wzbogacana, żywność dla określonych grup
Powiadomienie o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu (suplementy diety, żywność wzbogacana, żywność dla określonych grup)
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy diety, środki spożywcze do których dodawane są witaminy, składniki mineralne lub substancje, o których mowa w załączniku III części B i C do rozporządzenia nr 1925/2006, preparaty do początkowego żywienia niemowląt, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (obowiązek powiadomienia odnośnie innych kategorii żywności dla określonych grup może wynikać ze stosownych aktów delegowanych) podlegają obowiązkowi powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Procedura składania powiadomień została opisana w art. 29 ww. ustawy. Powiadomienia dokonuje się w formie dokumentu elektronicznego powstałego przez wprowadzenie danych do Elektronicznego Systemu Powiadomienia (ESP) .
Szczegółowe informacje odnośnie powiadamiania o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego .
Ponadto Główny Inspektor Sanitarny prowadzi rejestr produktów objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rejestr produktów prowadzony jest w formie elektronicznej. Wgląd do „Rejestru produktów objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu” znajduje się pod adresem: https://powiadomienia.gis.gov.pl/.
Zespół do spraw Suplementów Diety
Zespół do spraw Suplementów Diety jest organem opiniodawczo-doradczym Głównego
Inspektora Sanitarnego działającym na podstawie art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, z późn. zm.). Zespół utworzony jest w ramach Rady Sanitarno-Epidemiologicznej.
Do zadań Zespołu należy m.in.:
1) wsparcie merytoryczne i naukowe Głównego Inspektora Sanitarnego przy wyjaśnianiu okoliczności dotyczących produktów objętych powiadomieniem, o których mowa wart. 30 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2020 r., poz. 2021), poprzez opracowywanie pisemnych opinii w formie uchwał podejmowanych większością głosów członków Zespołu;
2) przygotowanie listy składników roślinnych z uwzględnieniem ich maksymalnych dawek w suplementach diety;
3) określanie maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety, powyżej których wykazują one działanie lecznicze;
4) monitorowanie interakcji i działań niepożądanych suplementów diety.
Uchwały Zespołu publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem:
https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety
Więcej informacji dot. suplementów diety i żywności wzbogacanej na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
https://www.gov.pl/web/gis/suplementy-i-zywnosc-wzbogacona5
Więcej informacji dot. żywności dla określonych grup na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: