10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10.10.2022
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to międzynarodowy dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Co roku w tym dniu tysiące osób na całym świecie prowadzą działania uświadamiające, aby zwrócić uwagę na choroby psychiczne i ich wpływ na życie ludzi na całym świecie.
Każdy z nas przeżywał w swoim życiu stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nie radzenia sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi. Ważne jest, aby w takich sytuacjach umieć zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Na czym polega profilaktyka? Jej celem jest zredukowanie zagrożeń mogących mieć wpływ na zdrowie psychiczne oraz zmniejszenie liczby zaburzeń.
Aby skutecznie działać w tym kierunku należy skupić się na zbilansowaniu poszczególnych sfer życia. Znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu. Już 30 minut ruchu może korzystnie wpływać na naszą koncentrację i sprawność intelektualną. Innym istotnym czynnikiem jest zdrowy sen, czyli taki, który trwa nieprzerwanie 6-8 godzin w zaciemnionym pomieszczeniu. Odpowiedni odpoczynek niweluje rozdrażnienie oraz pozytywnie działa na nasze nastawienie na następny dzień. Równie istotne jest zdrowe odżywianie, czyli regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków oraz nawadnianie organizmu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest sposób w jaki komunikujemy się z otoczeniem, a także z samym sobą. Wypowiadane przez nas negatywne komunikaty powodują, że obniża się poczucie naszej wartości. Takie działania sprawiają, że przestajemy czuć potrzebę uczenia się, pracowania nad sobą i rozwijania się. Inną istotną kwestią jest otoczenie. Człowiek potrzebuje okazywania miłości, przyjaźni, przytulania i bliskiego kontaktu. Spędzanie czasu z osobami, które nas drażnią bądź są agresywne, może negatywnie wpłynąć na nasze poczucie bezpieczeństwa. Dobrym krokiem powinno okazać się odcięcie od tego typu osób. Umiejętność wyrażania swoich emocji jest bardzo ważna. Należy pamiętać, że trzeba cieszyć się z małych rzeczy, pozwolić, by drobiazgi powodowały uśmiech na naszej twarzy. Powinniśmy również pracować nad marzeniami. Wyznaczanie celów i konsekwentne ich realizowanie sprawia, że łatwiej nam czerpać radość z życia.
Jeśli pomimo tego zauważymy, że dzieje się z nami coś niepokojącego zwróćmy się o pomoc do fachowców, bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć.
Mając na uwadze powyższy problem zdrowotny Państwowa Inspekcja Sanitarna na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizuje program edukacyjny pn. „Zdowie psychiczne. Radzenie sobie ze stresem”. Program ten adresowany jest do młodzieży starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zainteresowani realizacją programu nauczyciele i pedagodzy mogą skontaktować się z właściwą terenowo Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. .
Materiały
Kompedium wiedzy dla rodziców - uzależnienia behawioralne cz. I - WSSE w BydgoszczyKompedium_wiedzy_dla_rodziców_-_uzależnienia_behawioralne_cz_I_.PDF 31.10MB Kompedium wiedzy dla rodziców - uzależnienia behawioralne cz. II - WSSE w Bydgoszczy
Kompedium_wiedzy_dla_rodziców_-_uzależnienia_behawioralne_cz_II_.PDF 8.98MB Ulotka informacyjna - telefon zaufania
Ulotka_informacyjna-_telefon_zaufania.pdf 2.51MB Ulotka GIS - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy_Dzień_Zdrowia_Psychicznego.pdf 0.33MB