W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Pomagają w tym Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy w sezonie wypoczynkowym kładą nacisk przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa.

obrazek podzielony w pionie na dwie części. Po lewej stronie zimowa sceneria z bałwanem po lewej stronie i chłopczykiem po prawej stronie. W prawej części grafiki widok z góry na plażę (dół grafiki) i morze (góra grafiki). Po lewej stronie znajduje się piłka dmuchana w lewym dolnym rogu leży plażowicz na ręczniku w pomarańczowo niebieskie paski. W centrum kadru znajduje się kompas. W prawym górnym rogu jest biało-czerwone koło ratunkowe, po prawej stronie znajduje się pomarańczowa walizka, natomiast w prawym dolnym rogu krem do opalania i apteczka.

Inspektorzy podczas kontroli ocenią:

  • warunki zakwaterowania (m.in. zachowanie limitu miejsc),
  • dostateczną liczbę urządzeń sanitarnych,
  • dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej,
  • otwieralność okien i odpowiednią temperaturę zależną od sposobu wykorzystania pomieszczenia,
  • stan techniczny mebli i sprzętów,
  • czystość miejsc wypoczynku,
  • warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia,
  • aktualną dokumentację zdrowotną personelu.

​​​Przed sezonem prowadzone są kontrole obiektów hotelarskich i terenu, oceniające stan przygotowania obiektów noclegowych do przyjęcia uczestników. Kontrolujemy obiekty wypoczynkowe całoroczne, sezonowe i agroturystyczne w odniesieniu do wypoczynku dorosłych oraz kontrole turnusów dla dzieci i młodzieży. 

Jeżeli twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Ze względu na większe ryzyko zatruć pokarmowych prowadzony jest wzmożony nadzór nad:

  • obiektami żywienia zbiorowego otwartego,
  • małą gastronomią,
  • automatami do lodów,
  • sprzedażą żywności na targowiskach 
  • sklepami spożywczymi.

W razie wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dział laboratoryjny posiadający akredytację przeprowadza badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody do spożycia i żywności. 

Gdziekolwiek postanowimy się wybrać, nad jezioro, zalew czy morze zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Wybierajmy tylko takie kąpieliska, które dostępne są w Serwisie kąpieliskowym. Są tam aktualne raporty zawierające m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpieliska. Jakość wody w kąpielisku możemy sprawdzić on-line do 30 września.

Prowadzimy liczne działania edukacyjne przed rozpoczęciem i w trakcie wypoczynku pod hasłami: „Bezpieczne wakacje” oraz „Bezpieczne ferie”. Współpracujemy z jednostkami samorządowymi, organami i instytucjami mając na celu podwyższenie bezpieczeństwa,  standardów warunków higienicznych i zdrowotnych pobytu dzieci i młodzieży oraz dorosłych biorących udział w wypoczynku. 

Jeśli do rodziców lub opiekunów docierają niepokojące sygnały o niewłaściwych warunkach np. na kolonii, należy zgłosić je do właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kontakt PSSE - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Materiały

Poradnik bezpiecznego wypoczynku
Poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_2023-2024.pdf 5.95MB
Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami
Instrukcja​_w​_sprawie​_wymagań​_higieniczno-sanitarnych​_dla​_stacjonarnych​_obozów​_pod​_namiotami​_2024​_(1).pdf 0.55MB
{"register":{"columns":[]}}