Wymogi dotyczące ekshumacji
Informacje niezbędne w celu dokonania ekshumacji zwłok/szczątków ludzkich
Ekshumacja polega na wydobyciu zwłok lub szczątków ludzkich z grobu lub miejsca tymczasowego pochówku, w celu przeniesienia ich i pochowania w innym miejscu albo przeprowadzenia oględzin sądowo-lekarskich.
Wymogi dotyczące ekshumacji zwłok określa art. 15 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2023r., poz. 887 ze zm.), rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. z 2021r, poz. 1910), rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2011r. w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków (Dz. U. z 2011r. Nr 75, poz. 405) i Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz. U. z 2007 Nr 249, poz.1866).
Zgodnie z w/w przepisami:
- Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:
- na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,
- na zarządzenie prokuratora lub sądu,
- na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel.
- Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia - przeprowadza się ją we wczesnych godzinach rannych,
- O zamierzonej ekshumacji należy zawiadomić właściwego powiatowego inspektora sanitarnego, który:
- sprawuje nadzór nad nią,
- może także zezwolić na wykonanie ekshumacji w innym czasie niż określony powyżej przy zachowaniu ustalonych przez niego szczególnych środków ostrożności.
Wniosek o wydanie zezwolenia na ekshumację (pobierz) składa do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego uprawniona osoba. Zawiera on m.in.:
- prośbę o wydanie zgody na ekshumację,
- uzasadnienie,
- przyczynę zgonu potwierdzoną dokumentem urzędowym (w przypadku, gdy ekshumacja zwłok ma zostać wykonana przed upływem 2 lat od pochówku ),
- miejsce obecnego i przyszłego pochówku,
- dane firmy pogrzebowej i środka transportu (karawanu) oraz
- imiona i nazwiska pozostałych uprawnionych do współdecydowania osób, a także ich oświadczenia o ustanowieniu pełnomocnikiem wnioskodawcy do wykonywania wszelkich czynności związanych ze złożeniem wniosku o wydanie zgody na ekshumację, przewóz zwłok/szczątków oraz odbiorem zezwolenia
Do wniosku o wydanie zezwolenia na ekshumację należy dołączyć:
- kopię dokumentu urzędowego stwierdzającego zgon,
- gdy ekshumacja zwłok ma zostać wykonana przed upływem 2 lat od pochówku, a dokument urzędowy stwierdzający zgon nie zawiera przyczyny zgonu wówczas wymagany jest dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie jako przyczynę zgonu choroby zakaźnej wymienionej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2001r. w sprawie wykazu chorób zakaźnych, w przypadku których stwierdzenie zgonu wymaga szczegółowego postępowania ze zwłokami osób zmarłych na te choroby
Uprawniona do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na ekshumację jest najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, w szczególności:
- pozostały(a) małżonek(ka) osoby zmarłej,
- krewni zstępni (potomek w linii prostej: dziecko, wnuk, prawnuk, itd.),
- krewni wstępni (przodek w linii prostej: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.),
- krewny boczny do czwartego stopnia pokrewieństwa,
- powinowaty w linii prostej do pierwszego stopnia (teściowie, zięć, synowa, pasierb, pasierbica, ojczym, macocha),
- inna osoba dobrowolnie do tego się zobowiązująca.
Jeżeli między członkami rodziny powstaje spór dotyczący ekshumacji, osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o ekshumację będą osoby wskazane w prawomocnym rozstrzygnięciu sądu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny po wydaniu decyzji przesyła ją wnioskodawcy. Ekshumacja nie może zostać wykonana przed uprawomocnieniem się decyzji zezwalającej na przeprowadzenie ekshumacji zwłok/szczątków ludzkich (tj. 14 dni od otrzymania decyzji).
Ekshumacja może zostać wykonana we wcześniejszym terminie tylko wówczas, gdy w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona zrzeknie się prawa do wniesienia odwołania wobec Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Materiały
wniosek o ekshumacjęekshumacja_wniosek.doc 0.05MB