W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy dzień nerek

14.03.2024

Światowy Dzień Nerek 14 marca 2024 - Głównym celem tego dnia jest zwiększenie świadomości ludzi na całym świecie na temat kluczowej roli nerek w utrzymaniu naszego zdrowia i dobrostanu. Niedoceniane przez wielu, nerki pełnią szereg istotnych funkcji, w tym filtrowanie odpadów z krwi, regulację ciśnienia krwi, produkcję czerwonych krwinek i utrzymanie równowagi elektrolitowej. Światowy Dzień Nerek ma na celu informowanie o ryzyku chorób nerkowych, ich prewencji, i znaczeniu wcześniejszej diagnozy oraz efektywnego leczenia.

w tle człowiek trzymający się za plecy w okolicach nerek. po lewej stronie napis 14 marca, po prawej stronie napis Światowy Dzień Nerek

Choroby nerek w dużej mierze przebiegają z początku bezobjawowo, nie dając symptomu, na który każdy z nas reaguje - bólu. Wyjątek stanowią kamica oraz zakażenie dróg moczowych - te wiążą się z dolegliwościami w dole brzucha. Towarzyszy im gorączka oraz zmiany biochemiczne w moczu, na przykład duża liczba leukocytów, erytrocytów czy bakterii w osadzie. Choroby nerek często wiążą się z innymi chorobami. Przewlekła choroba nerek zwykle towarzyszy przewlekłemu kłębuszkowemu zapaleniu nerek oraz nadciśnieniu tętniczemu.

Przewlekłą chorobę nerek wymienia się jako jedną z najczęściej występujących w tej grupie chorób. Co szczególnie niepokoi - nie objawia się ona bólem. Aż 4 miliony Polaków nie wie nawet, że ją ma. Wiele osób bierze leki na nadciśnienie, które predysponuje do problemów z nerkami, wiele nie ma jednak pojęcia, że coś z nerkami jest nie tak.

Woda - Sprzymierzeniec nerek

Niezmiernie ważne jest systematyczne wspieranie pracy nerek. Jest to możliwe do urzeczywistnienia w dość prosty sposób. Wprowadzając do naszego codziennego życia zwyczaj chodzenia z butelką wody. Oczywiście nie rzecz w samym chodzeniu z butelką, tylko w regularnym dostarczaniu organizmowi płynów. Te są najlepszym sprzymierzeńcem nerek.

Nadciśnienie tętnicze wrogiem naszych nerek

Dobrze przysłużymy się naszym nerkom, bacznie obserwując ciśnienie tętnicze. Trwałe odstępstwo od normy, określane jako nadciśnienie, jest w stanie w szybkim tempie zniszczyć nerki. Bywa tak, że na skutek nadciśnienia, zaatakowane zostają nerki, ale może być i tak, iż choroba nerek wyzwala nadciśnienie. Precyzyjne ustalenie źródła problemów jest pierwszym, nieodzownym krokiem w procedurze ratowania nerek. 

Badania profilaktyczne

Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne - ogólne badanie moczu. Każdy z nas powinien je wykonać raz w roku. Można poprosić o badanie u lekarza rodzinnego. Warto także zrobić USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek. Badanie takie pozwoli ocenić ich stan. Taka diagnostyka pozwoli wykryć problemy nie tylko z nerkami, lecz także wskazać inne choroby, na przykład przerośniętą prostatę czy chorobę nowotworową szyjki macicy.

Mocz warto też kontrolować samemu na co dzień - sprawdzać jego konsystencję, przejrzystość, zapach, a także zwracać uwagę na częstotliwość jego oddawania - czy całodobowy rytm opróżniania nie jest czasem zaburzo-ny. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.

Styl życia

Aby nasze nerki i układ moczowy pracowały jak należy, zwróćmy uwagę na styl życia, jaki prowadzimy. Ogromne znaczenie ma dieta. Niezależnie od typu problemów układu moczowego - choroby nerek, pęcherza, infekcje - warto ograniczać produkty, których spożycie może źle wpływać na nasze nerki.

Materiały

https://agencja-informacyjna.com/swiatowy-dzien-nerek-2024/
{"register":{"columns":[]}}