Europejski Dzień Walki z Czerniakiem
W Polsce co roku odnotowuje się kilkadziesiąt nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry. W tym około 2500-3000 stanowią zachorowania na czerniaki. Liczba ta podwaja się co 10 lat. Aczkolwiek należy podkreślić, iż wczesne rozpoznanie czerniaka i innych nowotworów złośliwych skóry daje ponad 97% szans na całkowite wyleczenie.
Czerniak jest jednym z niewielu nowotworów, które stosunkowo łatwo zdiagnozować, ponieważ rozwija się na powierzchni skóry, najczęściej na widocznych oraz odsłoniętych częściach ciała. Może występować na skórze wcześniej niezmienionej lub w obrębie istniejących już zmian. Dlatego tak ważne jest samobadanie skóry, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie, najlepiej co miesiąc.
W takim samobadaniu można posłużyć się abecadłem – regułą ABCDE:
A – asymetryczny kształt, np. znamię „wylewające” się na jedną stronę
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia
C – czerwony, czarny, niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
Wszelkie budzące niepokój znamiona, narosła, pieprzyki powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga – onkologa. Takie badanie jest szybkie i bezbolesne, a wykonuje się go za pomocą specjalistycznego urządzenia – dermatoskopu.
Najbardziej narażonymi na rozwój czerniaka są osoby o jasnej lub bardzo jasnej karnacji, jasnych oczach, jasnych lub rudych włosach, z piegami i/lub znamionami. Niemały wpływ ma również słaba tolerancja na słońce oraz wystąpienie zachorowania na czerniaka w rodzinie. Takie osoby powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium.
Nawiązując do wyżej wymienionego święta Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zachęca do realizacji programu edukacyjnego „Znamię! Znam je?”. Program ten ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz uczniów wyższych klas podstawowych wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka. Program jest realizowany przez Fundację Gwiazda Nadziei pod merytorycznym nadzorem Akademii Czerniaka oraz pod patronatem honorowym Głównego Inspektora Sanitarnego.
Materiały
Czerniak co to jestPoradnik dla pacjenta nie lekceważ znamion
Czerniak
Poznaj ABCDE czerniaka
Czynniki ryzyka