Kontrole usług solaryjnych przeprowadzone w 2023 roku
Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium wprowadza:
- całkowity zakaz udostępniania solarium małoletnim,
- całkowity zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności: w telewizji, radiu, prasie, na plakatach, ulotkach oraz w środkach usług informatycznych,
- obowiązek umieszczania w miejscu udostępniania solarium czytelnej i widocznej informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18-ego roku życia.
Zakaz reklamy nie dotyczy danych informacyjnych służących klientowi oraz pozwalających podmiotowi na jawne i transparentne świadczenie usług takich jak:
- nazwa zakładu – umieszczona na szyldzie, neonie czy planszy,
- dane dotyczące lokalizacji,
- godziny otwarcia,
- zakres i cennik usług danego obiektu świadczącego usługi w zakresie udostępniania solarium.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że pod nadzorem tut. organu znajduje się 47 obiektów świadczących usługi solaryjne. W związku z ww. ustawą w 2023 r. przeprowadzono łącznie 37 kontroli sanitarnych solariów. Podczas czynności kontrolnych dokonano oceny stanu sanitarno-higienicznego solariów oraz sprawdzono wykonanie obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium (Dz. U. z 2018 r., poz. 275). W tym zakresie nie stwierdzono nieprawidłowości – obiekty zostały odpowiednio oznakowanie o ryzyku korzystania z solarium oraz zakazie udostępniania osobom niepełnoletnim tego typu urządzeń.
Ogólny stan sanitarno-higieniczny solariów został oceniony jako dobry.
Opracowała: Hanna Poliwka-Modliborek