Obiekty basenowe nadzorowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie w roku 2022
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie, w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego, w roku 2022 sprawował nadzór nad 66 obiektami basenowymi tj. 57 obiektów na terenie miasta Krakowa oraz 9 na terenie powiatu krakowskiego. W ramach nadzoru kontrolowany był stan sanitarno-higieniczny obiektów jak i jakość wody basenowej.
W 2022 roku skontrolowano 38 pływalni, których stan określono jako dobry, za wyjątkiem 3 obiektów, gdzie stwierdzono uchybienia w zakresie stanu sanitarno-technicznego.
W ramach nadzoru nad jakością wody na pływalniach przedstawiciele PPIS w Krakowie, w 2022 roku pobrali 562 próby wody do badań laboratoryjnych. W 122 próbach analizy laboratoryjne wykazały przekroczenia parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych. Zarządcy basenów podejmowali działania naprawcze, co skutkowało poprawą jakości wody na pływalniach.
Dodatkowo prowadzona jest kontrola jakości wody ciepłej użytkowej z natrysków zlokalizowanych w obiektach basenowych - pobrano 122 próbki do badań laboratoryjnych pod kątem obecności bakterii Legionella sp., z których 19 wykazało ponadnormatywną zawartość tej bakterii. PPIS w Krakowie wydał decyzje administracyjne nakazujące zarządcom pływalni podjąć działania zmierzające do poprawy jakości wody oraz przedstawić powtórne wyniki z badań wody ciepłej użytkowej pod kątem obecności bakterii Legionella sp. pobranych z natrysków.
Jakość wody basenowej monitorowana jest również w ramach kontroli wewnętrznej przeprowadzanej przez zarządcę pływalni a sprawozdania z badań przekazywane są do PPIS celem ich oceny.
PPIS w Krakowie przypomina, iż przed skorzystaniem z pływalni należy zapoznać się z komunikatem dot. jakości wody basenowej, który jest zamieszczany na tablicy informacyjnej obiektu (zlokalizowanej w miejscu widocznym dla osób z niego korzystających) oraz na stronie internetowej pływalni (jeżeli taka strona jest prowadzona).
W ww. komunikacie zarządzający pływalnią informuje o:
- ostatniej ocenie jakości wody na pływalni dokonanej przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego,
- spełnianiu przez wodę na pływalni wymagań określonych w rozporządzeniu lub aktualnych przekroczeniach dopuszczalnych wartości parametrów wynikających z oceny.
W przypadku niespełnienia wymagań jakościowych, jakim powinna odpowiadać woda na pływalni; zarządzający pływalnią informuje w ww. komunikacie o podjętych działaniach naprawczych oraz o planowanym terminie doprowadzenia jakości wody na pływalni do odpowiednich wymagań.
Sporządził: Ewelina Kula
Data: 02.12.2022