W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena stanu sanitarno-higienicznego zakładów (punktów gastronomicznych oraz obiektów ruchomych) zlokalizowanych na terenach rekreacyjnych na terenie Miasta Krakowa i powiatu krakowskiego w 2024 roku

niebieska litera i na białym tle

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie, w celu realizacji zadań z zakresu bieżącego nadzoru sanitarnego, do których należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczące warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego, a także nadzór nad jakością zdrowotną żywności, przeprowadził w 2024 r. 16 kontroli punktów gastronomicznych i obiektów ruchomych zlokalizowanych na terenach rekreacyjnych w tym m.in. w obrębie kąpielisk na terenie Miasta Krakowa i powiatu krakowskiego, tj:
•    „Kąpieliska Plaża Bagry”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Koziej w Krakowie;
•    „Kąpieliska Plaża Bagry II”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Koziej w Krakowie;
•    „Kąpieliska Plaża Bagry Wschód”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Bagrowej w Krakowie;
•    „Kąpieliska Przylasek Rusiecki”, na terenie Zbiornika nr 1 przy ul. Rzepakowej w Krakowie;
•    „Kąpieliska Kryspinów”, na terenie Zalewu na Piaskach w części Budzyńskiej, gmina Liszki;
Podczas kontroli sanitarnych szczególną uwagę zwrócono na stan sanitarnohigieniczny i stan sanitarno-techniczny obiektów gastronomicznych, dokumentację z zakresu Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP), Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz procedury oparte na zasadach systemu HACCP, a także na znakowanie środków spożywczych oferowanych do sprzedaży konsumentom finalnym bez opakowania lub pakowanych w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta bądź też pakowanych do bezpośredniej sprzedaży.
W trakcie przeprowadzonych czynności kontrolnych przedstawiciele PPIS w Krakowie stwierdzili w 14 zakładach nieprawidłowości, dotyczące stanu sanitarno-higienicznego, stanu sanitarno-technicznego oraz braku do wglądu dokumentacji dotyczącej orzeczeń do celów sanitarno-epidemiologicznych, a także dokumentacji z zakresu Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP), Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz procedur opartych na zasadach systemu HACCP.
PPIS w Krakowie informuje, że za stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości nałożono na osoby odpowiedzialne 11 grzywien w drodze mandatów karnych oraz wydano zalecenia pokontrolne mające na celu usunięcie nieprawidłowości, a także wyznaczono terminy na przedłożenie do wglądu brakującej w trakcie kontroli dokumentacji. W związku ze stwierdzonymi uchybieniami natury sanitarno-technicznej zostały wydane 3 decyzje administracyjne, natomiast w związku z brakiem posiadania dokumentacji HACCP, GHP i GMP została wydana 1 decyzja administracyjna.  Ponadto pozostałe brakujące podczas ww. kontroli dokumenty zostały przedłożone do wglądu w wyznaczonych terminach w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

 

{"register":{"columns":[]}}