Ocena stanu sanitarnohigienicznego zakładów (punktów gastronomicznych oraz obiektów ruchomych) zlokalizowanych w obrębie kąpielisk na terenie Miasta Krakowa i powiatu krakowskiego w sezonie letnim 2022 r.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie, w celu realizacji zadań z zakresu bieżącego nadzoru sanitarnego, do których należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczące warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego, a także nadzór nad jakością zdrowotną żywności, przeprowadził w sezonie letnim 2022 r. 25 kontroli punktów gastronomicznych i obiektów ruchomych zlokalizowanych w obrębie kąpielisk na terenie Miasta Krakowa i powiatu krakowskiego, tj:
- „Kąpieliska Plaża Bagry”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Koziej w Krakowie;
- „Kąpieliska Plaża Bagry II”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Koziej w Krakowie;
- „Kąpieliska Plaża Bagry Wschód”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Bagrowej w Krakowie;
- „Kąpieliska Przystań Brzegi”, na terenie zbiornika Brzegi II przy ul. Trakt Papieski w Krakowie;
- „Kąpieliska Przylasek Rusiecki”, na terenie Zbiornika nr 1 przy ul. Rzepakowej w Krakowie;
- „Kąpieliska Kryspinów”, na terenie Zalewu na Piaskach w części Budzyńskiej, gmina Liszki;
Podczas kontroli sanitarnych szczególną uwagę zwrócono na stan sanitarnohigieniczny i stan sanitarno-techniczny obiektów gastronomicznych, dokumentację z zakresu Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP), Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz procedury oparte na zasadach systemu HACCP, a także na znakowanie środków spożywczych oferowanych do sprzedaży konsumentom finalnym bez opakowania lub pakowanych w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta bądź też pakowanych do bezpośredniej sprzedaży.
W trakcie przeprowadzonych czynności kontrolnych przedstawiciele PPIS w Krakowie stwierdzili w 19 zakładach nieprawidłowości, dotyczące stanu sanitarnohigienicznego, stanu sanitarno-technicznego oraz braku prawidłowego oznakowania środków spożywczych oferowanych do sprzedaży konsumentom finalnym bez opakowania lub pakowanych w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta. W dwóch przypadkach stwierdzono prowadzenie działalności żywnościowo-żywieniowej bez złożenia wniosku o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
PPIS w Krakowie informuje, że za stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości natury sanitarnohigienicznej nałożono na osoby odpowiedzialne 17 grzywien w drodze mandatów karnych oraz wydano polecenia pokontrolne mające na celu usunięcie nieprawidłowości. W związku ze stwierdzonymi uchybieniami natury sanitarno-technicznej zostało wydanych 5 decyzji administracyjnych. Natomiast w związku z prowadzeniem działalności żywnościowo-żywieniowej bez złożenia wniosku o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów prowadzone są postępowania w zakresie skierowania wniosków o rozważenie możliwości wszczęcia postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej i ewentualnego ukarania karą do Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Opracowała: Aleksandra Kowalik