Przepisy regulujące obrót grzybami i produkcję przetworów grzybowych
Podmioty prowadzące działalność na rynku spożywczym w zakresie obrotu grzybami, produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby powinny w swojej działalności kierować się regulacjami prawnymi zawartymi w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2021, z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (t. j. Dz. U. z 2011 r. nr 115 poz. 672, z późn. zm.).
W Polsce do obrotu i przetwórstwa dopuszczone są grzyby uprawne oraz leśne wymienione w wykazie zamieszczonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r.
Grzyby świeże dopuszczane są do obrotu na postawie atestu grzyboznawcy lub klasyfikatora, natomiast grzyby suszone na podstawie atestu uzyskanego od klasyfikatora grzybów. Nadawanie uprawnień klasyfikatora grzybów następuje w drodze decyzji administracyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, potwierdzonej świadectwem klasyfikatora grzybów, którego wzór określa załącznik nr 7 do wskazanego wyżej rozporządzenia. Natomiast nadanie uprawnień grzyboznawcy następuje w drodze decyzji administracyjnej Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, działającego z upoważnienia Głównego Inspektora Sanitarnego, potwierdzonej świadectwem grzyboznawcy, którego wzór określa załącznik nr 8 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r.
Ewidencję osób, które uzyskały uprawnienia klasyfikatora grzybów, prowadzą i przechowują stacje sanitarno-epidemiologiczne, w których uprawnienia te zostały nadane, natomiast ewidencję osób, które uzyskały uprawnienie grzyboznawcy - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.
Grzyby świeże dopuszcza się do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby w przypadku gdy spełnione zostaną następujące warunki:
• grzyby pochodzą z jednego gatunku z wyjątkiem grzybów, które mogą być użyte do produkcji środków spożywczych;
• nie są rozdrobnione, z wyjątkiem podzielonych jeden raz wzdłuż osi ich trzonów, a także nie mogą to być wyłącznie trzony lub trzony oddzielone od kapeluszy w ilości przekraczającej liczbę kapeluszy;
• nie wykazują zapleśnienia;
• nie występują w nich żywe larwy lub kanaliki po larwach muchówek, a ilość grzybów zaczerwionych pierwotnie nie przekracza 5% masy całkowitej grzybów;
• zawartość substancji zanieczyszczających organicznych, w szczególności ściółki, mchu, igliwia, nie przekracza 0,3% masy całkowitej grzybów;
• zawartość substancji zanieczyszczających mineralnych nie przekracza 1% masy całkowitej grzybów.
Natomiast grzyby suszone dopuszcza się do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby, jeżeli:
• pochodzą z jednego gatunku, w postaci całych owocników, kapeluszy lub krajanki;
• zaczerwienie pierwotne nie przekracza 5% masy całkowitej grzybów;
• nie wykazują zapleśnienia oraz obecności szkodników;
• zawilgocenie nie przekracza 12 % masy całkowitej grzybów.
Opisane wyżej warunki wprowadzenia do obrotu grzybów oraz ich przetworów reguluje art. 42 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021, z późn. zm.).
Opracowała: Magdalena Wojdas