Światowy Dzień AIDS 2022
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.
Hasło „Wyrównujmy” to zachęta do pracy nad sprawdzonymi praktycznymi działaniami potrzebnymi do rozwiązania problemu nierówności i pomocy w walce z AIDS.
Obejmują one:
- Zwiększenie dostępności, jakości i przydatności usług w zakresie leczenia, testowania i profilaktyki HIV, tak aby każdy był dobrze obsłużony.
- Zreformowanie prawa, polityki i praktyki, aby walczyć ze stygmatyzacją i wykluczeniem z jakimi borykają się osoby żyjące z HIV tak aby każdemu okazywano szacunek i aby wszyscy byli mile widziani.
- Zapewnienie dzielenia się technologią, aby umożliwić równy dostęp do najlepszej nauki o HIV, między społecznościami oraz między Globalnym Południem a Północą.
- Społeczności będą mogły wykorzystać i dostosować przesłanie „Wyrównujmy”, aby podkreślić konkretne nierówności, z którymi się borykają, i naciskać na działania niezbędne do ich rozwiązania.
Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat COVID-19 i innych globalnych kryzysów postępy w walce z pandemią HIV osłabły, zasoby się skurczyły, a miliony istnień ludzkich są w rezultacie zagrożone.
W 2021 roku na całym świecie:
- 38 400 000 osób żyło z HIV;
- 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
- wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
- 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS, 1 448 chorych zmarło.
W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.
1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami, bliskimi.
Opracowała: Ewa Kisielewicz
Źródło: