Światowy Dzień Anemii Sierpowatej
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, iż 19 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Anemii Sierpowatej. Zainicjowany został w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w celu podniesienia świadomości na temat choroby, która jednocześnie została uznana za jedną z najważniejszych chorób genetycznych na świecie[1].
Anemia sierpowata jest nieuleczalną chorobą genetyczną niezależną od płci i wieku. Powoduje zaburzenia hemoglobiny, które prowadzą do zlepienia się krwinek czerwonych (erytrocytów). Niepoprawna budowa tych krwinek sprzyja następnie przekształceniu się ich w specyficzną postać sierpa.
Leczenie polega głównie na zmniejszeniu ryzyka powikłań oraz podniesieniu jakości życia chorego. Jeśli choroba zostanie dość wcześnie wykryta przeprowadza się przeszczep szpiku kostnego oraz transfuzje krwi. Innym znanym sposobem jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, a także antybiotyków pozwalających na zmniejszenie potrzeby hospitalizacji.
Wraz z rozwojem nauki, obserwuje się duży postęp w sposobie leczenia anemii sierpowatej. Do najnowszych metod zaliczyć można wprowadzenie substancji nazywającej się hydroskymocznik mającej za zadanie zmniejszyć liczbę sierpowatych erytrocytów. Badaniu klinicznemu poddało się 120 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Pierwsza grupa otrzymywała testowany lek, a druga tradycyjne transfuzje. Zważywszy na zadowalający wynik zdecydowano się przerwać badanie i grupie z transfuzjami również wdrożyć wspomnianą substancję. Inną innowacyjną terapią jest tzw. terapia genowa. Polega ona na umieszczeniu przy pomocy wirusa genu zdrowej hemoglobiny do krwiotwórczych komórek macierzystych pacjenta, które następnie są pobierane, przetwarzane i finalnie przy pomocy chemioterapii z powrotem wprowadzane choremu. Według badań, po 10 dniach ma on już odpowiednią liczbę krwinek.
Źródła
Opracowała: Aleksandra Pachońska