W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień FAS

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego).

Zdjęcie kobiety w ciąży obejmującą brzuch, szara bluzka, jasne tło, napis Światowy Dzień FAS

Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na skutki picia alkoholu na płód przez kobiety będące w ciąży, oraz uświadomienia przyszłym mamom, że nawet najmniejsza ilość alkoholu spożyta w czasie ciąży może być niebezpieczna dla dziecka.

Osoby z Alkoholowym Zespołem Płodowym charakteryzują się licznymi wadami wrodzonymi obejmującymi cechy fizyczne, neurologiczne i behawioralne.

Typowe objawy neurologiczne Płodowego Zespołu Alkoholowego ujawniają się zazwyczaj między 2 a 10 rokiem życia.

Do objawów FAS zalicza się:

  • niski wzrost i mała głowa w stosunku do rozmiarów ciała
  • specyficzne rysy twarzy – małe oczka , cienka górna warga, pomiędzy nosem,
    a ustami (brak rynienki)
  • upośledzenie narządów m.in wątroby, nerek, serca
  • trudności z nauką, mową , myśleniem, pamięcią
  • niski iloraz inteligencji
  • trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie
  • niedojrzałość emocjonalna 
  • problem ze słuchem i wzrokiem 
  • utrudnione poruszanie się

Alkoholowy Zespół Płodowy wymienia się jako najczęstszą przyczynę niepełnosprawności intelektualnej w krajach rozwiniętych, jest też jedną z niewielu chorób, którą można w 100% zapobiec. Mając świadomość, że każda ilość alkoholu etylowego szkodzi płodowi, kobiety już na etapie starania się o dziecko, a także będące w ciąży powinny zachować abstynencję alkoholową.

Choć Alkoholowego Zespołu Płodowego nie da się wyleczyć, to jednak wato podjąć działania, by poprawić jakoś życia osobom cierpiącym na FAS np. po przez leczenie objawowe, wprowadzenie terapii behawioralnej oraz edukację.

Jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków w Polsce, który zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem dzieci z FAS jest Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. Program terapeutyczny szpitala obejmuje opiekę psychoterapeutyczną, neuropsychologiczną, neurologopedyczną. Placówka również oferuje wsparcie dla rodzin i opiekunów młodych pacjentów z FAS.

Należy pamiętać, że stabilne środowisko, kochający dom, specjalna edukacja dostosowana do możliwości osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym sprzyja niwelowaniu negatywnego wpływu FAS.

 

Opracowała: Ewa Kisielewicz

Źródło:

https://www.gov.pl/web/psse-szczecinek/zespol-fas-plodowy-zespol-alkoholowy

https://www.dzieciecyszpital.pl/pl/tutaj-znajdziesz-specjalistyczna-pomoc-dla-dziecka-z-fasd

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/zdrowie/tutaj-znajdziesz-specjalista-pomoc-dla-dziecka-z-fasd

{"register":{"columns":[]}}