W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Gruźlicy- 24.03

24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. Święto zainicjowała Światowa Organizacja Zdrowia w 1982 roku dla upamiętnienia odkrycia przez Roberta Kocha bakterii, które wywołują gruźlicę.

opis kilku faktów o gruźlicy na niebieskim tle

Gruźlica jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie wywołanych przez pojedynczy czynnik zakaźny, co czyni ją jednym z najważniejszych wyzwań zdrowia publicznego. Istotne jest wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe leczenie chorego. Chory prawidłowo leczony już po miesiącu przestaje być zaraźliwy dla otoczenia.

Najczęstsze objawy gruźlicy:

  • kaszel utrzymujący się co najmniej 3 tygodnie bez poprawy
  • gorączka
  • nocne poty
  • osłabienie i łatwe męczenie się
  • brak apetytu
  • chudnięcie
  • krwioplucie
  • bóle klatki piersiowej
  • duszność

Osoby chore na gruźlicę mogą mieć wszystkie lub tylko niektóre z wymienionych objawów. Zdarza się, że jedynym objawem gruźlicy jest kaszel.

W ramach świadczeń NFZ, wszystkie pielęgniarki POZ realizują Program profilaktyki gruźlicy. Udział w nim mogą wziąć osoby dorosłe, u których dotychczas nie rozpoznano gruźlicy oraz spełniają kryteria:

- miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą

- lub mają przynajmniej jedną cechę: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym, narkomanią lub bezdomny.

Program przewiduje ankietyzację na podstawie, której pacjent może otrzymać skierowanie do lekarza i dalszej diagnostyki. W przypadku podejrzenia gruźlicy lekarz zleci badanie radiologiczne klatki piersiowej lub inne badania.

Do poradni chorób płuc i gruźlicy wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

W ramach świadczeń  medycyny pracy cykliczne wykonywanie badań rentgenowskich (raz do roku lub co dwa lata) wymagane jest w grupach pacjentów, którzy swoje obowiązki zawodowe wykonują w tzw. warunkach szkodliwych.

 

Źródło:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/swiatowy-dzien-gruzlicy/

https://szczepienia.pzh.gov.pl/24-marca-swiatowy-dzien-gruzlicy/

https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyki-gruzlicy

Materiały

Gruźlica- ulotka w j. polskim
Gruźlica​_-​_ulotka​_dla​_uchodźców​_PL-1.pdf 1.26MB
Gruźlica- ulotka w j. ukraińskim
Gruźlica​_-​_ulotka​_dla​_uchodźców​_UA-1.pdf 1.43MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}