W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Otyłości

dzien otylosci

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina, iż 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na nasilający się problem otyłości wśród dorosłych i dzieci.W tym dniu warto także  zastanowić się nad własnym trybem życia i sposobem odżywiania.

Otyłość to nieprawidłowe i nadmierne zgromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie powstające najczęściej  w wyniku nadmiernego spożycia produktów wysoko energetycznych. Obecnie zaliczana jest do niezakaźnych chorób przewlekłych, chorób cywilizacyjnych.
Według Głównego Inspektora Sanitarnego około 1,9 miliarda ludzi po 18 roku życia ma nadmierną masę ciała (śr.39%) z czego aż 650 mln stanowią osoby otyłe.
W Polsce, według danych NFZ, nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków a co czwarty jest otyły. Natomiast dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.
Otyłość jest przyczyną powstawania wielu chorób takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie oddychania, zwyrodnienie kostno-stawowe, nowotwory. W wystąpieniu  większości powyższych jednostek chorobowych biorą czynny udział tzw.adipokiny - substancje hormonalne wytwarzane w tkance tłuszczowej osób otyłych. Udowodniono, że otyłość skraca życie o 8-20 lat.
Na powstawanie otyłości głównie wpływa brak ruchu, zła dieta bogata w składniki wysokokaloryczne, oraz nieregularnie spożywane posiłki.
Dlatego od najmłodszych lat należy zadbać o właściwe nawyki żywieniowe i dobrą sprawność fizyczną.

W walce z otyłością warto zwrócić uwagę na to, aby:
•    spożywać posiłki w  niewielkich objętościowo i mało kalorycznych porcjach, o regularnych porach (4-5 posiłków, co 3-4 godziny),
•    śniadanie jeść maksymalnie godzinę po wstaniu, kolację 3-4 godziny przed snem,
•    nie przejadać się i nie podjadać między wyznaczonymi porami posiłków,
•    ograniczyć spożywanie tłuszczu i cukru w postaci tłustych mięs, pełnotłustych produktów mlecznych i słodyczy,
•    zdrowy posiłek był bogaty w warzywa i owoce,
•    tłuszcze spożywać w postaci surowej, jako np. dodatek do surówek, dobrym źródłem tłuszczu są oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki, awokado,
•    wypijać minimum 1,5 litra płynów dziennie,
•    pamiętać o codziennej aktywności fizycznej ,
•    spadek masy ciała był stopniowy i łagodny,  gdyż szybka utrata masy ciała może prowadzić do tzw. efektu jojo czyli powrotu do tej samej lub większej wagi ciała.

 

Źródła:
1.https://ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/przyczyny-otylosci/
2.https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/otylosc-i-nadwaga-dlaczego-wciaz-przegrywamy-2/
3.https://www.gov.pl/web/gis/stanowisko-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-zdrowia-publicznego-w-sprawie-podjecia-dyskusji-na-temat-przyjecia-regulacji-zmierzajacych-do-ograniczenia-spozycia-produktow-wysokoslodzonych-w-tym-napojow
4.https://ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/jaka-dieta-w-otylosci-zalecenia-i-jadlospis-do-pobrania/
 

 

{"register":{"columns":[]}}