Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, iż 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 roku przy poparciu Zgromadzenia Ogólnego ONZ i ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w związku z problemami osób i ich rodzin dotkniętych tym schorzeniem. Mimo iż – jak podaje Fundacja dla dzieci i dorosłych z autyzmem SYNAPSIS, autyzm jest najczęstszym zaburzeniem rozwojowym, to wciąż niewiele ludzi ma o nim wystarczające pojęcie.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jest chorobą nieuleczalną, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych nasilenie jej można zmniejszyć. Przyczyny pojawienia się autyzmu nie są do końca jasne. Przypuszcza się, że w głównej mierze może być to podłoże genetyczne, a także wiek rodziców czy wcześniactwo.
Choroba ta dotyka około cztery razy częściej płeć męską niż żeńską, a pierwsze symptomy pojawić mogą się już przed 3 rokiem życia. Głównymi objawami są między innymi trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, problemy z okazywaniem i rozumieniem uczuć, czy powtarzalność zachowań, niezmienność upodobań.
Odmienny sposób postrzegania świata, wyjątkowa wrażliwość na bodźce powoduje, iż bardzo często osoby z autyzmem nie są traktowane poważnie przez społeczeństwo. Co za tym idzie, jeszcze bardziej izolują się od otoczenia. Warto jednak pamiętać, że autystyczne osoby posiadają cechy, które często są mocniej rozwinięte niż u zdrowych osób. Cechami takimi są na przykład kreatywność, szczerość i lojalność, ogromna pasja w rozwijaniu zainteresowań czy dobra koncentracja i szczegółowość.
Ciekawostka:
Co roku, 2 kwietnia na całym świecie organizowane jest przedsięwzięcie Light it up blue (Zaświeć się na niebiesko). Podczas niego najbardziej znane obiekty architektoniczne na świecie, jak również wiele budynków w Polsce zostaje podświetlonych na kolor niebieski w ramach solidarności z chorymi.
Źródła:
https://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/62/139
https://www.pfron.org.pl/
https://synapsis.org.pl/
https://polskiautyzm.pl/
Opracowała: Aleksandra Pachońska