Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina o obchodzonym 8 maja Światowym Dniu Świadomości Raka Jajnika. Celem tego święta jest podniesienie poziomu wiedzy na temat złośliwego nowotworu jajnika oraz uwrażliwienie na wczesne, nietypowe objawy tej choroby.
W Polsce rak jajnika to drugi najczęstszy, tuż po raku trzonu macicy, nowotwór żeńskich narządów rodnych, a szósty nowotwór złośliwy u kobiet. To jeden z najtrudniej leczonych kobiecych nowotworów. Ponieważ nie daje charakterystycznych objawów, diagnozuje się go dość późno (często w 3, 4 stadium zaawansowania). Dlatego takie symptomy jak przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. wzdęcia, uczucie pełności, zaparcia, pobolewania brzucha mogą wskazywać na chorobę nowotworową jajników.
Częstość występowania raka jajnika wzrasta wraz wiekiem – najwyższą zachorowalność u kobiet obserwuje się w wieku 55 -79 lat.
Najbardziej narażone na zachorowania są kobiety u których obserwuje się m.in. takie czynniki ryzyka jak: zespoły dziedzicznego raka jajnika i piersi, nosicielstwo mutacji genów BRCA1, BRCA2, zespół Lyncha, bezdzietność, zaburzenie hormonalne lub leczenie lekami hormonalnymi.
Warto pamiętać, że wczesne zdiagnozowanie raka jajnika umożliwia ustalenie odpowiedniego leczenia i daje lepsze rokowania na wyleczenie.
Dbając o swoje zdrowie każda kobieta powinna pamiętać, aby regularnie wykonywać badania ginekologiczne. Paniom, u których występuje mutacja genu BRCA1, BRCA 2 zaleca się częstsze kontrolne badania lekarskie i obrazowe, a po 35 roku życia wycięcie jajników z przydatkami. Nie bez znaczenia ma także odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce, uboga w tłuszcze nienasycone co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Ryzyko zachorowania zmniejsza m.in. stosowanie antykoncepcji hormonalnej i karmienie piersią.
Niestety obecnie w Polsce nie wykonuje się systemowych badań profilaktycznych, natomiast w ostatnich latach pojawiły się nowe możliwości leczenia raka jajnika tzw. inhibitory PARP, które mają na celu naprawę DNA w komórkach nowotworowych. Stosowane są u pacjentek z mutacjami genów BRCA1, BRCA2.
Opracowała: Ewa Kisielewicz