Światowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego obchodzony jest XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.
Dzień ten może być pretekstem do zastanowienia się nad swoim zdrowiem i podjęciem decyzji o zmianie stylu życia na prozdrowotny.
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 160 tysięcy Polaków, a ok. 100 tysięcy umiera z ich powodu[1]. Międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90%[2] nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy realny wpływ. Przestrzegając zasad zdrowego stylu życia możemy w znaczący sposób obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu.
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że przestrzeganie zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem zmniejszyłoby w Europie liczbę zgonów spowodowanych nowotworami nawet o 50%[2].
Europejski Kodeks Walki z Rakiem[3]
- Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
- Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci).
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
- Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
- Kobiety powinny pamiętać o tym, że:
- karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią,
- hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
- Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym (przeciwko HBV i HPV).
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych:
- piersi – mammografia
- szyjki macicy – cytologia
- jelita grubego – kolonoskopia.
Kierunki zmian i rozwoju w obszarze onkologii w Polsce wytycza „Narodowa Strategia Onkologiczna” na lata 2020–2030 przyjęta Uchwałą nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. Najważniejsze cele Strategii to poprawa wykrywalności nowotworów we wczesnym stadium, co znacząco zwiększa szanse na powrót chorych do zdrowia oraz wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. W dokumencie tym określono priorytety w zakresie poprawy profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych oraz organizacji systemu opieki zdrowotnej w obszarze onkologii.
Warto pamiętać, że regularne wykonywanie badań profilaktycznych może przyczynić się do wczesnego wykrycia zmian nowotworowych i podjęcia skutecznego leczenia.
Wybrane wydarzenia tematyczne:
- 7. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego - 4-5 lutego 2023 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
- Konferencję „Rak. To się leczy.”- 3 lutego 2023 roku o godz. 10:00 online: transmisja na żywo na portalu Facebook. Organizatorzy: Fundacja TO SIĘ LECZY oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
- II edycja projektu Młode z Rakiem, który opowiada historie kobiet w wieku 20-35 lat z diagnozą raka piersi. Najbliższy termin sesji fotograficznej odbędzie się we Wrocławiu 4 lutego 2023 roku (kolejne zaplanowane są w Krakowie i Warszawie). Organizatorzy zapraszają zainteresowane Panie do kontaktu oraz bezpłatnego udziału.
Źródło:
- https://www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem/
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowa-strategia-onkologiczna
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/europejski-kodeks-walki-z-rakiem
- https://planujedlugiezycie.pl/index.php/onkologia/sukcesy-polskiej-onkologii-osiagniecia-innowacyjne-projekty-i-pozytywne-zmiany-w-onkologii/