W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

„Bringing hepatitis care closer to you”. Tak brzmi tegoroczny temat przewodni Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW). Obchodzone 28 lipca święto w tym roku ma na celu podniesienie świadomości na temat potrzeby uproszczenia i zapewnienia opieki nad osobami chorującymi na wirusowe zapalenie wątroby.

Polska wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia World Health Organization (WHO) globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030. Według WHO, aby wyeliminować wirusowe zapalenie wątroby, co najmniej 60% osób żyjących z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C musi zostać zdiagnozowanych, a co najmniej 50% kwalifikujących się do leczenia, do 2025 roku musi zostać wyleczonych (zapalenie wątroby typu C) lub musi podjąć leczenie (zapalenie wątroby typu B).

W związku z powyższą inicjatywą ruszyła kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „CzasNasGoni”, której głównym organizatorem jest Fundacja Urszuli Jaworskiej. Kampania ma trwać do 2030 roku, a jej kluczowym celem jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C w naszym kraju poprzez zwiększenie świadomości i wiedzy na temat WZW, zachęcanie do profilaktyki, a także inicjowanie działań zmierzających do wprowadzenia powszechnego programu badań przesiewowych w kierunku HCV. W tym roku kampania została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjentów.

W nawiązaniu do święta Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zachęca do realizacji programu edukacyjnego „Podstępne WZW”. Program ten ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Jest realizowany przez Fundację Gwiazda Nadziei pod merytorycznym nadzorem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz pod patronatem honorowym Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Źródło:

https://panwatroba.pl/o-wzw.php

https://www.who.int/westernpacific/news-room/events/detail/2022/07/28/western-pacific-events/world-hepatitis-day-2022

 

opracowała: Natalia Stochel

{"register":{"columns":[]}}