Szczepionka przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży
Każda kobieta w ciąży może bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Głównym celem szczepienia kobiety w ciąży przeciw krztuścowi jest ochrona noworodków i niemowląt w pierwszych 3-6 miesiącach życia przed zachorowaniem, hospitalizacją i zgonem z powodu krztuśca. Korzyści ze szczepienia w postaci wzmocnienia odporności odnosi również zaszczepiona kobieta.
Krztusiec jest ostrą chorobą dróg oddechowych, głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Choroba stanowi największe zagrożenie dla populacji najbardziej wrażliwej- niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia, które ze względu na wiek nie mogą być jeszcze w pełni zaszczepione. Charakterystycznym objawem choroby jest długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzielaniem lepkiej plwociny.
Szczepienie w schemacie jednodawkowym jest zalecane:
- kobietom w ciąży po ukończeniu 27. do 36. tygodnia ciąży– podanie dawki szczepionki nie wymaga dodatkowych skierowań i zaświadczeń, o kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz POZ,
- kobietom w ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem, po ukończeniu 20. tygodnia ciąży – o podaniu dawki szczepionki decyduje lekarz, który prowadzi ciążę.
Szczepienie przeciw krztuścowi od wielu lat było szczepieniem płatnym, zalecanym. Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży mogą się zaszczepić szczepionką finansowaną przez Ministra Zdrowia w swoich przychodniach POZ.