W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upały i burze – ekstremalne warunki pogodowe a bezpieczeństwo w czasie wakacji

Upały i burze – ekstremalne warunki pogodowe a bezpieczeństwo w czasie wakacji

W związku ze zbliżającymi się wakacjami Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, iż upały i burze stanowią jedne z najbardziej niebezpiecznych zjawisk pogodowych dla człowieka. 

Te ekstremalne warunki pogodowe mogą zaskoczyć w różnych sytuacjach, dlatego należy wiedzieć, jak zachować się zarówno podczas burzy, jak i podczas upału.

Oto kilka prostych zasad ujętych w kampanii edukacyjno-informacyjnej prowadzonej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i Ministerstwo Zdrowia, dzięki którym można uniknąć przykrych skutków przebywania na słońcu. Przede wszystkim należy:

  • Regularnie smarować się kremem z filtrem UV – czy to w górach, czy też nad morzem.
  • Nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem klasy UV400.
  • Ograniczać przebywanie na słońcu w godzinach od 10:00 do 16:00.
  • Zakrywać głowę czapką lub kapeluszem.
  • Pić dużo wody.

burze Nawet jednorazowe poparzenie słoneczne może przyczynić się do rozwoju czerniaka, dlatego nie warto lekceważyć wyżej wymienionych zasad. Warto też wiedzieć, że im jaśniejsza cera, tym wrażliwsza na działanie promieni słonecznych, a zależy to od poziomu melaniny w skórze. Opalać powinno się zgodnie z powyższymi wskazówkami i stopniowo – pierwszego dnia czas poświęcony na opalanie powinien wynosić około 15 minut, natomiast w kolejne dni można przedłużać czas opalania o kolejne 10 minut, a wtedy przebywanie na słońcu może okazać się przyjemnością.

W czasie wakacji dużą ilość wolnego czasu spędza się na wolnym powietrzu, co zwiększa ryzyko porażenia piorunem podczas burzy. Nie tylko to jest zagrożeniem w trakcie nawałnicy, dlatego zasadnym jest stosowanie się do poniższych wskazań opublikowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Państwową Straż Pożarną:

  • Jak najszybciej należy znaleźć bezpieczne schronienie –  najlepiej budynek, a jeśli w okolicy nie ma zabudowy mieszkalnej należy schronić się pod mostem, wiaduktem, bądź inną stałą, stabilną konstrukcją. Do ukrycia się przed burzą można też wykorzystać zagłębienia terenu np. rów, lub głęboki dół.
  • Nie wolno kłaść się na ziemi. Należy przyjąć pozycję bezpieczną tzn. kucnąć trzymając się za zetknięte kolana i kostki.
  • Nie powinno się szukać schronienia pod pojedynczym drzewem, słupem, lub latarnią z uwagi na to, iż wysokie przedmioty przyciągają pioruny.
  • Należy zdjąć i odsunąć od siebie wszelkie metalowe przedmioty (np. zegarek, biżuterię, telefon komórkowy).
  • Nie zbliżać się do wody.
  • Będąc w grupie należy rozdzielić się i zachowywać od siebie kilkumetrowy odstęp.

To jak daleko od nas jest burza można ocenić obliczając czas, jaki mija od pojawienia się błysku na niebie do usłyszenia dźwięku grzmotu. Jeżeli dzieli je jedynie 30 sekund (lub mniej), to oznacza, że jesteśmy w niebezpieczeństwie, a burza jest już blisko. Szacuje się, że grzmot słyszany po upłynięciu 3  sekund od pojawienia się błysku na niebie oznacza, że burza znajduje się w odległości 1 kilometra od nas. Bezpieczni natomiast możemy czuć się jeśli od usłyszenia ostatniego grzmotu minie co najmniej 30 minut.

O burzach i upałach informują także aplikacje pogodowe m.in. aplikacja Pogoda & Radar: alerty burzowe, którą można pobrać za darmo na swój smartfon.  Dane aktualizowane są w niej na bieżąco, dzięki czemu aplikacja powiadamia o tym, jaka pogoda będzie za godzinę, przesyła alerty i ostrzeżenia burzowe, ale też pozwala na sprawdzenie warunków pogodowych na najbliższe dwa tygodnie.

 

Źródła:

  1. https://jasnejakslonce.pzh.gov.pl/
  2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/jak-zachowac-sie-w-czasie-burzy-15-zasad-ktore-musisz-znac-aa-HvTw-FuKk-iCRb.html
  3. https://zdrowie.pap.pl/pierwsza-pomoc/jak-zachowac-sie-w-czasie-burzy-i-pomoc-osobie-razonej-piorunem
  4. https://www.gov.pl/web/kmpsp-kalisz/jak-zachowac-sie-podczas-burzy
  5. https://www.pogodairadar.pl/apps/

 

Opracowała: Anna Karcz

{"register":{"columns":[]}}