Uzgodnienie dokumentacji projektowej obiektów użyteczności publicznej pod względem sanitarno-higienicznym – procedury postępowania oraz wpływ na jakość warunków higieniczno-zdrowotnych na etapie późniejszego użytkowania obiektów
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie, sprawując zapobiegawczy nadzór sanitarny nad obiektami dopuszczanymi do użytkowania przypomina o istotnej kwestii jaką jest procedura uzyskania uzgodnienia dokumentacji projektowej obiektu. Realizacja powyższych uzgodnień należy do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, w myśl art. 3 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Uzgadnianie, pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dokumentacji projektowej dotyczy:
- budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych, statków morskich, żeglugi śródlądowej i powietrznych,
- nowych materiałów i procesów technologicznych przed ich zastosowaniem w produkcji lub budownictwie.
Wskazane uzgodnienie w zakresie wymagań higieniczno-sanitarnych dotyczy dokumentacji projektowej w częściach: technologicznej, architektoniczno-budowlanej, planów zagospodarowania terenu oraz instalacji sanitarnych.
W większości spraw prowadzonych przez tutejszego Inspektora Sanitarnego, będących przedmiotem dopuszczenia obiektów do użytkowania, są lokale adaptowane w istniejących budynkach użyteczności publicznej. Każdorazowe dostosowanie obiektu do planowanej działalności winno być poprzedzone procedurą projektową. Postępowanie kończone jest naniesieniem stosownej klauzuli uzgodnieniowej na dokumentacji projektowej oraz wydaniem opinii sanitarnej.
Zaznaczyć należy, że uzgodnienie projektu pod względem wymogów higienicznych i zdrowotnych może odbywać się w dwojaki sposób:
- Przez PPIS w Krakowie. Czynność ta wchodzi w zakres obowiązków w/w organu i zapisana jest w art. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Przez rzeczoznawców ds. sanitarno-higienicznych (osoby prywatne, posiadające stosowną wiedzę oraz uprawnienia nadane na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych).
Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 1792 ze zm.) rzeczoznawca uzgadnia projekt (…) „w imieniu państwowego inspektora sanitarnego”, tzn. uzgodnienie rzeczoznawcy jest tożsame z uzgodnieniem państwowego inspektora sanitarnego, tak więc projekt uzgodniony przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych, nie podlega powtórnemu opiniowaniu przez państwowego inspektora sanitarnego.
Dokumentację projektową obiektu (projekt adaptacji, projekt przebudowy lub projekt budowlany), celem dostosowania funkcji pomieszczeń do zamierzonego sposobu użytkowania zgodnie z przeznaczeniem zaplanowanym przez Inwestora, należy wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami t.j.:
- Ustawą z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.);
- Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 r. poz. 1225 ze.zm.);
- Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.);
- Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2022 r. poz. 1679 t.j) oraz przepisami szczegółowymi dla danej działalności;
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2022 r. poz. 1679 ze zm.) projekt powinien zawierać część graficzną oraz część opisową.
Procedura uzgodnienia dokumentacji projektowej, choć nie jest zawsze bezwzględnie obowiązkowa, niesie ze sobą nieocenioną korzyść dla inwestora. Jak wiadomo, każde zamierzenie inwestycyjne (budowa nowego obiektu, adaptacja istniejących pomieszczeń do nowej funkcji, modernizacja i dostosowanie w związku ze zwiększeniem zakresu działalności) powoduje przeznaczenie określonych nakładów finansowych przez podmiot planujący owe zamierzenie. Opracowanie dokumentacji (technologicznej) ujmującej w sposób możliwie wyczerpujący założeń, funkcji obiektu (lub poszczególnych pomieszczeń), a następnie uzyskanie pozytywnej opinii organów opiniujących, daje gwarancję, iż wydatkowanie środków będzie celowe, a użytkowanie obiektów będzie prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wymogami higieniczno-sanitarnymi.
Obiekt taki, nie będzie również źródłem zagrożeń dla personelu świadczącego pracę na rzecz podmiotu prowadzącego działalność, jak również dla klientów korzystających z usług świadczonych w danym lokalu.