Wielki Dzień Pszczół
Wielki Dzień Pszczół to ogólnopolskie święto, które obchodzimy 8 sierpnia, a jego intencją jest uzmysłowienie nam jak dużo im zawdzięczamy i jak mógłby wyglądać świat bez nich. Pszczoły zapylają kwiaty drzew i krzewów owocowych, warzyw i innych roślin owadopylnych. Bez pracy pszczół miodnych, trzmieli czy pszczół samotnic, rolnictwo nie mogłoby istnieć. Z tego względu Komisja Europejska ustanawia wykaz pestycydów zakazanych w użytkowaniu jako szkodzące pszczołom.
Co można zrobić, aby przyczynić się do ochrony pszczół?
-
W miarę możliwości wybieraj produkty rolnictwa ekologicznego, wolne od GMO są nie tylko zdrowsze dla Ciebie i Twojej rodziny, ale również ich produkcja nie zagraża pszczołom i jest przyjazna środowisku.
-
Staraj się wybierać produkty lokalne, z najbliższej okolicy, a jeśli to niemożliwe wybieraj żywność wyprodukowaną na terenie Unii Europejskiej.
-
Kupuj miód od certyfikowanych lub sprawdzonych lokalnych rolników. Unikaj miodów z etykietą „z poza Unii Europejskiej”, dzięki temu twój miód będzie zdrowszy, gdyż normy użycia pestycydów są bardziej restrykcyjne niż np. w Chinach.
-
Edukuj dzieci, zaciekaw je życiem pszczół, wspólnie je obserwujcie i dowiadujcie się o nich jak najwięcej.
Miód
W zależności od pory kwitnienia poszczególnych kwiatów oraz dostępu do różnych roślin pszczoły miodne wytwarzają miody o różnych właściwościach np. miód wielokwiatowy, lipowy, gryczany, akacjowy, wrzosowy, spadziowy czy rzepakowy. Miody przyjmują różne barwy i konsystencje od jasnożółtych po ciemnobrązowe. Miód jest bogaty w cukry, aminokwasy, mikro i makroelementy w tym w żelazo
i magnez. Aby zachował najcenniejsze właściwości należy go dodawać do lekko schłodzonych potraw i napojów. Miodów o stałej konsystencji (skrystalizowanej) nie należy podgrzewać. Krystalizacja miodu jest naturalnym procesem i nie wpływa na jego jakość. Na jakość miodu nie wpływa także łyżeczka, którą go nabieramy- może być metalowa. Jednak nabierając porcję miodu warto pamiętać, że łyżeczka zawsze powinna być czysta, aby nie wprowadzać bakterii, które mogą powodować psucie pozostałej części. Należy pamiętać, że dzieciom poniżej 1 roku życia w ogóle nie powinno podawać się miodu.
Znane są prozdrowotne właściwości spożywania miodu, w zależności od jego gatunku.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie realizuje przedszkolny program edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, w którym także istotną rolę odgrywa temat ochrony pszczół i korzyści ze spożywania miodu.
Źródło:
Opracowała: Mariola Koziarz