W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymogi dotyczące oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (miejsc pracy).

niebieska litera i na białym tle

Zagadnienie oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (miejsc pracy), zostało przedstawione w następujących aktach prawnych:

  • Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 1225);
  • Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650  z późń. zm.).

Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:
wg. przywołanego  powyżej Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., § 4:
1 - pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny;
2 - pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie,
natomiast, wg. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r., § 2 pkt. 3  przez „pomieszczenie pracy rozumie się pomieszczenie przeznaczone na pobyt pracowników, w których wykonywana jest praca. Nie uważa się za przeznaczone na pobyt pracowników pomieszczeń, w których:
a)2 łączny czas przebywania tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany roboczej jest krótszy niż 2 godziny, a wykonywane czynności maja charakter dorywczy bądź praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem albo konserwacją urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,
b) mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie odpowiednich warunków przebywania pracowników w celu ich obsługi, bez zastosowania środków ochrony indywidualnej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,
c)  jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich pracowników zajmujących się obsługą”.

Zagadnienie dotyczące oświetlenia i nasłonecznienia pomieszczeń, w tym przeznaczonych na pobyt ludzi (miejsc pracy), szczegółowo zostało przedstawione w przywołanym powyżej Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.,  w rozdziale 2, i tak:

  • § 57.1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • 2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie — co najmniej 1:12.
  • § 58. 1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

1.    oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,
2.    jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

  • 2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.
  • 3. Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy budynków służących obronności państwa.
  • § 59. 1. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) powinny mieć zapewnione oświetlenie światłem sztucznym odpowiednio do potrzeb użytkowych.
  • 2. Ogólne oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi powinno zapewniać odpowiednie warunki użytkowania całej jego powierzchni.
  • 3. Oświetlenie światłem sztucznym połączonych ze sobą pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) nie powinno wykazywać różnic natężenia, wywołujących olśnienie przy przejściu między tymi pomieszczeniami.
  • § 60. 1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu, innych formach opieki przedszkolnej oraz szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8.00—16.00, natomiast pokoje mieszkalne — w godzinach 7.00—17.00.
  • 2. W mieszkaniach wielopokojowych wymagania ust. 1 powinny być spełnione przynajmniej dla jednego pokoju.
  • 3. W przypadku budynków zlokalizowanych w zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia, określonego w ust. 1, do 1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.

Prawidłowe oświetlenie pomieszczeń wpływa na zdrowie ludzi i warunki pracy m.in. poprzez znaczne ograniczenie ryzyka wypadku, uzyskanie lepszej jakości i efektywności pracy, zapobieganie przedwczesnemu osłabieniu wzroku oraz dobre samopoczucie psychiczne.

Negatywne skutki niewłaściwego oświetlenia pomieszczeń wyrażają się m.in. poprzez bóle głowy, zmniejszenie ostrości widzenia i przedwczesne osłabienie wzroku, pobudzenie nerwowe oraz mniejszą efektywność pracy.

Opracował: Jolanta Niewiarowska

 

{"register":{"columns":[]}}